Dzięki wprowadzeniu systemów operacyjnych na smartfony proste stało się instalowanie na nich przeróżnych aplikacji w pełni wykorzystujących ich ogromne możliwości. Jedną z nich jest współpraca z modułem GPS. Wystarczy zatem zainstalować odpowiednią aplikację obsługującą wyświetlanie cyfrowych map topograficznych. Program taki nie tylko pokaże nam gdzie aktualnie się znajdujemy, ale dodatkowo znajdzie optymalną trasę do wyznaczonego przez nas celu. W opcji możemy wybrać sposób poruszania się, samochodem, bądź pieszo.

W zależności od wyboru, zostaniemy oczywiście pokierowani ulicami bądź dostępnymi ciągami pieszymi. Niezmiernie istotne jest aby pobierać z Internetu lub zakupić najnowsze opracowania map cyfrowych, uwzględniające zmiany w sieci drogowej. Niestety aplikacja stosowana offline nie ma możliwości śledzenia występujących robót drogowych na danych odcinkach dróg i znajdywania możliwych alternatywnych połączeń. To jednak nie wszystko. Programy takie mają możliwość prowadzenia nas do celu głosowo, wydając w odpowiednim momencie polecenia typu: skręć w lewo, skręć w prawo lub jedź prosto 200m itp. Smartfony mają także możliwość odtwarzania muzyki w formacie mp3. Dodatkową aplikacją potrzebną do odsłuchiwania muzyki jest odtwarzacz multimedialny. Jednym z nich jest bardzo popularny winamp. Często też operatorzy sieci komórkowych dostarczają razem z zakupionym smartfonem swój oryginalny odtwarzacz multimedialny. Dzięki tej aplikacji możemy układać i zapamiętywać listy ulubionych utworów, powtarzać je w kolejności lub losowo itd. Operator dostarcza też nam aplikację umożliwiającą łączenie się z komputerem stacjonarnym i instalowanie z niego programów lub kopiowanie danych. W tym celu wykorzystywane jest łącze szeregowe USB.

Do odbierania i wysyłania poczty elektronicznej możemy wykorzystać jednego z klientów poczty jakim jest np. Microsoft Outlook, Gmail, czy Hotmail. Aplikacje typu Google Talk czy Windows Live Messenger to komunikatory dzięki którym można utrzymywać stały kontakt ze znajomymi na zasadzie czatu. Nie należy także zapominać, że na smartfonie można z powodzeniem uruchomić gry wideo, co czyni z niego multimedialny kombajn, z którego przy okazji można zadzwonić.