Zmiany w dostępności do wszelakiego sprzętu fotograficznego spowodowały, że wiele miejsc pracy fotografów zostało zamkniętych. Jednak zapotrzebowanie na fotografów nie znikło. Zlecenia fotograficzne można przekazywać przez Internet lub telefonicznie, jednak do ich wykonania zwykle niezbędne jest atelier. Jest to miejsce pracy fotografa, w którym znajdują się wszystkie wykorzystywane przez niego urządzenia i materiały.

To tam właśnie wykonuje on zdjęcia do dokumentów, wywołuje filmy fotograficzne, sporządza odbitki zdjęć, dokonuje retuszu fotografii, przygotowuje albumy z fotoreportaży. Przede wszystkim jednak w atelier mają miejsce sesje fotograficzne. Najpopularniejsze z nich to prawdopodobnie sesje ślubne. Często zdarzają się też sesje modelek tworzących portfolio lub zdjęcia do katalogów mody. W atelier można też wykonać cykl portretów czy aktów. Zasięg usług fotograficznych świadczonych przez dane atelier zależy wyłącznie od wyobraźni i umiejętności fotografa i jego klientów. Popularne są sesje zdjęciowe dzieci, psów, kotów. Zdarzają się sesje rodzinne lub przyjacielskie. Estetyczne zdjęcia posiadające walor artystyczny są nie lada pamiątką nie tylko dla osoby fotografowanej, ale też jej rodziny i przyjaciół.

Świat fotografii cyfrowej i analogowej jest jak bogata, fascynująca i pełna niespodzianek wędrówka po świecie. Dzisiaj fotografia, szczególnie ta cyfrowa wrasta bardzo mocnymi korzeniami w nasze codzienne życie. Otacza nas niemal na każdym kroku, w tygodnikach, Internecie czy telewizji. A my traktujemy fotografię cyfrową niemal jak chleb powszedni a aparat jako przedmiot codziennego użytku. Budzimy się rano i twierdzimy , że posługiwanie się nią jest proste jak zegarek, ale nie jest to prostą sprawą dla wszystkich. Fotografia ta z prawdziwego zdarzenia od profesjonalistów bowiem wymaga znajomości budowy, działania jego mechanizmów i wiele innych specjalistycznych rzeczy.