Różne gry charakteryzują się całkowicie odmiennym poziomem trudności. Przez to uczy się ich zasad zupełnie innych ludzi, w innym wieku i potrzebujących innej stymulacji. Małe dzieci uczone są zasad tak prostych a jednak rozwijających gier, jak kółko i krzyżyk czy statki. Niektóre gry, szczególnie karciane, zaczynają pojawiać się w życiu każdego człowieka bardzo wcześnie.


Na początku jednak są to gry bardzo proste, nie mające nic wspólnego z hazardem. Umiejętność gry w makao czy wojnę przychodzi młodzieży dużo łatwiej i często można już w podstawówce zaobserwować grupki dzieci grających ze sobą na przerwach w ulubioną karciankę. Dopiero później poznaje się takie gry, jak brydż, tysiąc czy poker. Są to gry nie tylko bardziej skomplikowane, ale przede wszystkim bardzo mocno zakorzenione w kulturze hazardowej, a więc niezbyt odpowiednie dla młodych ludzi, którzy są bardzo podatni na wpływy. W obawie przed tym, aby dzieci zbyt szybko nie zainteresowały się graniem na pieniądze, rodzice rzadko kiedy zaznajamiają dzieci z tak typowo hazardowymi grami, jak poker czy blackjack, przy których w kasynach panuje największy tłok. Mimo wszystko, nawet w kasynie znaleźć można ciekawe i mniej popularne wśród hazardzistów gry. Wynika to z faktu, że dla wielu zamożnych ludzi wizyta w kasynie nie ma na celu przynieść zysków, ale po prostu jest to sposób wykwintnego i radosnego spędzania czasu w towarzystwie innych znanych osób. Niekiedy ludzie ci przychodzą ze swoimi pociechami. Ważne jest więc, aby kasyno nie dysponowało jednotorowej rozrywki a starało się jak najbardziej urozmaicić ofertę, tak by przyciągnąć każdego.

W kasynach dziś spotkać można nawet grę w bingo, która stereotypowo traktowana jest jako rozrywka dla małych dzieci uczących się słów lub cyfr, albo na drugim biegunie, dla osób starszych, chodzących co niedzielę do pobliskiej parafii na partię bingo ze śmiesznymi nagrodami rzeczowymi w puli. Stopniowo jednak obecność bingo w kasynach dodaje prestiżu tej grze i wyciąga ją z archaiczności.