Budowa domu wiąże się z wieloma pracami, takimi jak instalacja kanalizacji, elektryczności czy wykończenie wnętrz. Niektóre z tych prac można wykonać samodzielnie. Inne lepiej oddać w ręce fachowca. Jak każdy wie, prace remontowe związane z elektryką nie należą do najprostszych. Jeśli w ramach oszczędności sami pomalujemy ścianę, wymienimy okna, bądź ułożymy panele, to do wymiany bądź naprawy instalacji elektrycznej wynajmijmy fachowca. Z uwagi na duże niebezpieczeństwo i możliwość porażenia prądem elektrycznym, nawet najwięksi majsterkowicze wolą zdać się na ekspertów. Źle przeprowadzone i amatorskie prace mogą doprowadzić do zwarć i być przyczyną pożaru.


Elektrycy posiadają zwykle specjalne narzędzia takie jak: gumowe, dobrze izolujące rękawice, bądź urządzenie przypominające punktak, które są wyposażone w małą żaróweczkę do sprawdzania napięcia. Nie posiadając takich narzędzi możemy jedynie odłączyć prąd i przeprowadzić pracę w nadziei, że będą one dobrze wykonane. Innymi czynnościami, które możemy wykonać samodzielnie są prace wykończeniowe. Nie należą one do trudnych czynności. Przy zakładaniu podłogi może to być montaż listwy wykończającej. Należy wcześniej pomierzyć, jaką długość będziemy potrzebować oraz wybrać odcień. Cała praca polega na równym i umiejętnym przykręceniu plastikowej bądź drewnianej listwy pomiędzy podłogę a ścianę. Jeżeli śruby nie będą wkręcone do końca, to listwa będzie z czasem odstawać od powierzchni, a w szparze zbierze się kurz i zanieczyszczenia. Z kolei zbyt mocne przykręcenie elementu może skutkować pęknięciem listwy. Pomimo, że jest to prosta czynność, należy się wykazać pewnym wyczuciem i zdolnościami manualnymi. Wymiana okien również jest jedną z prac remontowych, które również można przeprowadzić samodzielnie.

Usunięcie starych, najczęściej drewnianych okien, nie jest problemem. Kiedy już to zrobimy, to kolejnym krokiem jest załatanie wszelkich szpar w ścianach i wyrównanie powierzchni. Następnie, na odpowiednim kleju bądź piance, należy usadzić okno.