Narciarskie buty są najważniejszym elementem wyposażenia wszystkich miłośników tego zimowego sportu. Ochraniają nogi narciarza i przyłączają narty, przekazując działanie sił na deski. Wybierając narciarskie buty na początku powinniśmy zastanowić się, jak dużo będziemy chcieć wydać na nie.

Najkorzystniej oczywiście jest nabyć buty ze sklepu, dobre jakościowo. Głównie z powodów higieny, lecz również z bezpieczeństwa i wygody na stoku. Jeżeli nasze finanse nie mogą pozwolić na kupno nowych butów, to będziemy musieli wybrać, czy nabyć nowiutkie, lecz mniej kosztujące i gorszych parametrów, czy też znacznie lepsze, lecz z drugiej ręki. W sytuacji, gdy chcemy kupić buty z drugiej ręki, to nie występuje tak duże ryzyko złego zakupu, jak w porównaniu z nartami. Narciarskie buty nie zużywają się bowiem jak deski nart, i sprawdzając ogólny ich stan przeważnie można sprawdzić, czy można je nabyć, czy też nie. Jeśli chodzi o narty tak łatwe to nie jest, i czasami potrzebna bywa porada kogoś doświadczonego. Oglądając buty tego typu powinniśmy szczególnie solidnie je oglądnąć. Rzeczy takie, jak urwane klamry albo popękana struktura buta od razu są proste do znalezienia, lecz buty należy dokładniej obejrzeć, czy nie mają nawet małych pęknięć.

Następną sprawą, jaką powinniśmy posprawdzać, jest jakość kapci i wkładek. Jeżeli mają dobry stan, nie są przetarte i dziurawe, to świadczy to o tym, że narciarskie buty można śmiało kupować. Lecz nim je kupimy, to bezwzględnie musimy dobrze je zmierzyć. Narciarskie buty powinny dawać wygodę. Na nartach można w nich spędzić niekiedy i połowę dnia i nie można mówić o tym, aby w jakimś miejscu obcierały czy ugniatały. Jeżeli wygodne nie będą, to powinniśmy znaleźć inny model.