Kraków to jedno z największych i najpiękniejszych polskich miast. Oprócz wspaniałych zabytków i architektury posiada szerokie zaplecze mieszkaniowe, edukacyjne, zdrowotne, rekreacyjne itp. W Krakowie coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkania, czy jego kupienie. Wiąże się to z napływem ludzi podejmujących tutaj pracę, czy przyjeżdżających na studia.

Spełnienie od dawna oczekiwanych marzeń, czy też nagła potrzeba w trakcie studiów czy wakacji – motywy, jakie kierują osobami wynajmującymi czy kupującymi mieszkania w Krakowie są różne. Jedno pozostaje jednak niezmienne – rokrocznie miasto to ściąga tysiące osób, które są zainteresowane mieszkaniami. Jak obecnie kształtują się ceny za wynajem? Za ile można sprzedać mieszkanie? Jak nie przepłacić?

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania dla studentów, ceny są raczej wyrównane. Zależy to oczywiście od lokalizacji, wielkości mieszkania czy ilości osób w pokoju. Zwykle, koszt dla jednej osoby na miesiąc to ok. 400-500 złotych. Trzeba też pamiętać o kaucji zwrotnej czy opłatach związanych z Internetem czy mediami. Czasami są one wliczone w cenę, czasami nie. Warto przyjrzeć się dobrze umowie najmu i uzgodnić te aspekty z właścicielem.

Cena całego mieszkania, zależnie od jego powierzchni (zwykle od 30 do 60 metrów kwadratowych) to ok. 1400 – 2000 złotych. Kawalerki można wynająć już za 800 czy 900 złotych. Warto przy wybieraniu ofert wziąć pod uwagę koszty dojazdu do pracy czy na uczelnię, a także czas, jaki stracimy na drogę. To także istotna kwestia, jeśli chcemy wieczorem gdzieś wyjść – samotne, nocne podróże komunikacją miejską nie należą do najprzyjemniejszych, choć Kraków posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń komunikacji, także nocą – do poszczególnych dzielnic kursują autobusy oraz tramwaje.

Koszty kupna mieszkania są oczywiście znacznie wyższe. Ceny są dużo bardziej zróżnicowane niż w przypadku wynajmu. Najtańsze oferty, to ok. 4 tysiące za metr kwadratowy, co łącznie daje sto do dwustu tysięcy złotych. Im bliżej centrum oraz im większe jest mieszkanie, tym większa cena. Na jednym z nowych osiedli w centrum Krakowa wartość mieszkania to ponad 800 tysięcy złotych. Warto też pamiętać, że wraz z mieszkaniem niejako „kupujemy” jego okolicę. Deweloperzy, jak SM Salwator, coraz częściej planują wokół budynków place zabaw czy nowoczesne korty i boiska. Należy też zaplanować ew. miejsca parkingowe czy garaże, co w coraz bardziej zatłoczonym Krakowie jest niezwykle istotne – szczególnie jeśli posiadamy własny samochód.