Problemy z uzębieniem dotykają coraz większej ilości Polaków. Wszystkiemu winny jest brak utrzymania należytej higieny jamy ustnej, związany z szybkim tempem życia i wiecznym brakiem czasu. Rodzi to później lub szybciej poważne problemy w jamie ustnej, do których zaliczamy chociażby próchnicę, czy znaczne ubytki w strukturze zębów.

Tego typu problemy powodują, że ludzie zaczynają mieć kłopoty w pracy, a czasem nawet z wykonywaniem codziennych czynności, ponieważ ból który jest nierozerwalnie związany z uszkodzeniami zębów potrafi być bardzo silny i dokuczliwy, utrudniają skupianie się nawet na prostych czynnościach. Dlatego też chirurgia stomatologiczna (np. w gabinecie stomatologia-impla.pl) jest odwiedzana przez coraz większe i większe rzesze obywateli. Jak jednak wykażemy w dalszej części, jest to błąd. Zęby powinniśmy leczyć, a nie tylko wyrywać i pozbywać się problemu w ten sposób. Jeżeli będziemy tak postępować, to bardzo szybko może okazać się, że nie mamy kolokwialnie mówiąc “czym jeść”. Pomijamy już sytuacje, gdy problem dotknie naszych przednich zębów czy to górnych czy dolnych. Czy ktoś pozwoliłby dobrowolnie wyrwać sobie te zęby, które zapewniają nam przyzwoity wygląd?

Jak więc chronić się przed sytuacją, z której jedynym wyjściem wydaje się usunięcie zęba przez chirurga stomatologicznego? Najprościej jest utrzymywać należytą profilaktykę. Przede wszystkim myć zęby codziennie rano i wieczorem, poświęcając na to od trzech do pięciu minut. Nie pozwalajmy na to aby pośpiech powodował, że na higienę jamy ustnej poświęcimy zaledwie kilkanaście sekund. Kolejna sprawa to jedzenie słodyczy. Im większa ich ilość tym szybciej wda się próchnica. Pomimo że znakomita większość z nas nie mogłaby się bez nich obyć, to należy przynajmniej ograniczać ilość słodyczy jaką spożywamy. Kolejna kwestia to regularne wizyty u dentysty. Tak, pomimo tego że spora część ludzi najchętniej nigdy nie siadałaby na fotelu dentystycznym, to nie mamy innej opcji. Inaczej czeka nas chirurgia stomatologiczna i bolesne wyrywanie zepsutych zębów i chirurga dentystycznego.

Co jeśli już straciliśmy ząb? Jest możliwość wstawienia implantu, na co decyduje się bardzo wiele osób, które zmuszone były usunąć zęby przednie. Ale cena za taki implant potrafi być oszałamiająco wysoka, dlatego przede wszystkim nie zaniedbujmy profilaktyki. Myjmy zęby rano i wieczorem, uważajmy ze słodyczami, odwiedzajmy regularnie dentystę. Podziękują nam za to nie tylko nasze zęby, ale również portfel.