Lokaty bankowe to jeden z wariantów depozytów bankowych, dzięki którym posiadacze wpłacanych środków mogą zarabiać dodatkowe pieniądze. Jest to w aktualnych czasach ciągle najlepszy sposób na umieszczenie większej kwoty pieniędzy w celach zarobkowych. Założenie korzystnej lokaty nie jest jednakowoż takie łatwe, jakby się to mogło początkowo zdawać. Na co więc trzeba zwrócić uwagę, jeśli pragnie się założyć lokatę bankową?

Która lokata będzie znakomitym sposobem na łatwy zysk? Niestety nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na zbliżone zapytanie. Kiedy stopy procentowe wzrastają w kraju, warto zastanowić się na przykład nad lokatą ze zmieniającym się oprocentowaniem, ponieważ zwiększenie się stopy powoduje ukazanie się korzystniejszych ofert depozytów w bankach, tzn. mających wyższe oprocentowanie. Wówczas na depozycie ze zmiennym oprocentowaniem z takich zmian korzysta się natychmiast, natomiast w przypadku lokaty ze stałym oprocentowaniem, jej założyciel będzie musiał zerwać lokatę, bądź też poczekać do jej zakończenia i wtedy dopiero będzie mógł otworzyć następną, na już lepszych zasadach. Do tego czasu niestety stopy procentowe jeszcze mogą spaść. Należy przed utworzeniem którejkolwiek lokaty w banku przeanalizować ranking lokat i zobaczyć, który z banków będzie mógł zaproponować sprzyjające warunki, zarówno dla lokaty ze stałą, jak i zmienną stopą.

Przez niektórych za najlepsze lokaty uważane są te, jakie posiadają stałe oprocentowanie, ponieważ są o wiele bezpieczniejsze – posiadacz kapitału wie od razu bowiem, jakie będą przychody, gdyż równe oprocentowanie pozwala na przeprowadzenie odpowiednich obliczeń. Drudzy tymczasem nastawiają się na uruchomienie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, w tym jednak wypadku trudno wyliczyć wcześniej, jaki będzie dochód z lokaty, ponieważ przez etap jej działania oprocentowanie będzie się wahać, przez co naliczanie odsetek także może być większe bądź mniejsze.

Nade wszystko pod uwagę wypada wziąć oprocentowanie lokat, ponieważ to od tego współczynnika w większości okoliczności uzależniona jest suma pieniędzy, które będzie się dało na takim depozycie zarobić. Tutaj także powstaje pytanie – czy ciekawym rozwiązaniem na rozmnożenie oszczędności na lokacie jest oprocentowanie stałe czy zmienne?