Wielu ludzi na jakimś etapie życia dopaść mogą większe lub mniejsze kłopoty. Duża część ludzi jakimiś sposobami daje sobie z nimi radę, lecz pojawiają się coraz częściej przypadki, kiedy takie kłopoty przerastają daną osobę. Odbija się to momentalnie na życiu osobistym i zawodowym, przychodzą lęki oraz depresje, a dodatkowo dolegliwości zdrowotne. Tego typu dolegliwości w dłuższym okresie czasu mogą spowodować dużo zmian w psychice, z tego też powodu nie można czekać z wizytą u psychologa. Pomimo tego, że w dalszym ciągu w naszym społeczeństwie wiele osób cierpi na lęk przed udaniem się do psychologa, to ona właśnie bywa nieoceniona w tego typu momentach.

Znający się na rzeczy psycholog rozpozna skalę problemów i przepisze właściwe leczenie. Niekiedy starczy parę spotkań, podczas których chory dowie się, jakiego typu ma kłopoty i w jaki sposób może sobie poradzić z nimi. Jednak czasem potrzebne będzie wiele miesięcy, aby powrócić do normalności, bez żadnych depresji i lęków. Największy problem jest wtedy, kiedy chory nie zamierza iść na wizytę u psychologa, z reguły wstydząc się tego.

Niedawno jeszcze taka była rzeczywistość, że osoby, które szukały porady u psychologa uważano za chorych psychicznie, jednak wszystko bardzo się zmieniło. Obecnie psycholog jest normalnym lekarzem, który wspomaga ludzi w powrocie do normalności, i kiedy będzie to konieczne, to należy wykorzystać jego pomoc.