Większość dużych remontów wiąże się z wymianą kabli elektrycznych, zmianą całej instalacji elektrycznej czy, w przypadku budowy nowego domu, położenia i podciągnięcia prądu do niego. Te czynności powinni wykonywać jedynie uprawnieni do tego specjaliści, znający się na rzeczy i swoim fachu. Okablowanie nowego domu to nie jest zajęcie dla laika, jedyne czym powinniśmy się zająć, to decyzja o umiejscowieniu gniazdek i włączników, poza tym, wszystkim zajmie się elektryk. Ułoży kable, zamontuje gniazdka w wybranych miejscach i sprawdzi, czy instalacja działa odpowiednio dobrze.


Instalacja elektryczna to podstawa prawidłowego funkcjonowania całego domu, przed przystąpieniem do tej pracy, należy określić, ile rzeczy będzie w naszym domu działało stale, ile okazyjnie i jak duże, zwykle będzie obciążenie. To bardzo ważne, w przypadku gdy nie podamy odpowiednich danych, a nasze mieszkanie zostanie okablowane w cienkie przewody, może dochodzić do częstego wyskakiwania korków zabezpieczających, a w efekcie do zapalenia się całej instalacji. Odpowiednio grube kable przewodowe, rozwiązują ten problem, stąd tak ważne jest podanie prawdopodobnych danych. Równie ważne jest, by założyć skrzynkę z zasilaczami w łatwo dostępnym miejscu, aby w każdej chwili można było ją odnaleźć i uruchomić po na przykład nagłym przeciążeniu i wyskoczeniu korków. Najważniejsze jest aby pamiętać o założeniu elektryczności przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac wykończeniowych. Kable muszą znajdować się pod tynkiem i być odpowiednio zabezpieczone, czego nie będziemy mogli zrobić po wykończeniu domu.

Większość remontów przeprowadzanych na własną rękę, nie obejmuje wymiany okablowania, małe malowanie czy tapetowanie może wiązać się jedynie z wymianą gniazdek kontaktowych czy włączników światła. Przy każdym większym przedsięwzięciu musimy skonsultować się ze specjalistą, doradzi nam czy nasze mieszkanie potrzebuje wymiany instalacji oraz potwierdzi, jeśli wciąż będzie całkiem sprawna i bez najmniejszych ubytków.