Co zrobić aby na emeryturze zachować dotychczasowy standard życia? Jedno jest pewne – zapomnieć o ZUSie, zacząć liczyć na siebie. Tylko ten kto zda sobie w porę sprawę z tego że sam jest kowalem swojego losu, może liczyć na godziwe życie na emeryturze. W przeciwnym razie pozostanie marudzenie na system emerytalny, na polityków i na wrogo nastawione supermocarstwa czy co tam jeszcze statystyczny Kowalski nie wymyśli.

Kiedy poruszany jest temat finansów na emeryturze, planów emerytalnych i tego wszystkiego co składa się na uposażenie potencjalnego emeryta, to każdy zaczyna myśleć o mozolnym zbieraniu, oszczędzaniu i odkładaniu każdego wolnego grosza na jakieś emerytalne konto. Jak się jednak okazuje nasza edukacja w tym zakresie jest dość uboga.

Kredyt na emeryturze - odwrócona hipotekaDoskonałym rozwiązaniem z powodzeniem stosowanym w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych jest odwrócona hipoteka. Kredyt hipoteczny odwrócony, bo tak się to fachowo nazywa, wykorzystuje pojęcie zmagazynowanego kapitału w nieruchomości, w której mieszkamy.

Na czym polega kredyt hipoteczny odwrócony?

Jak się głębiej zastanowić to większość z nas ma jakąś nieruchomość chociażby pod postacią mieszkania czy domu w którym mieszka. Wielu z nas może powiedzieć że jest zamożny ponieważ jego mieszkanie jest warte na przykład dwieście tysięcy złotych. Kłopot w tym, że nie można go spieniężyć, ponieważ jeżeli wystawimy mieszkanie na sprzedaż to nie będziemy mieli gdzie mieszkać i nic nam z takiego bogactwa, jeżeli będziemy zmuszeni mieszkać pod mostem.

Z pomocą właśnie przychodzi pojęcie odwróconego kredytu hipotecznego który daje możliwość mieszkania w domu a jednocześnie korzystania z jego wartości. Odbywa się to w ten sposób, że bank ustanawiamy hipotekę na rzecz bank, a bank wypłaca nam środki pieniężne w postaci jednorazowej wypłaty określonej sumy lub też wypłaca nam tzw świadczenie emerytalne co miesiąc. Co dostaje w zamian. W zamian otrzymuje po śmierci lokatora jego nieruchomość, którą spienięża i odzyskuje wypłacone klientowi środki.

Hipoteka odwrócona to doskonały układ z bankiem dla tych którzy nie mają wystarczających środków do życia na emeryturze a na pomoc rodziny nie mają co liczyć. Po co zatem żyć w biedzie i martwic się co zrobić z mieszkaniem po śmierci. Lepiej wykorzystać potencjał jaki ta nieruchomość nam daje i godnie żyć na stare lata.