Większość pomysłów na rozrywkę, jak zakłady bukmacherskie czy gry karciane, wymyślone zostały przez europejczyków. Wiele z nich jednak prawdziwy renesans przeżyło dopiero za oceanem, w Ameryce. Wynika to z faktu, że społeczeństwo Stanów Zjednoczonych dość szybko stało się o wiele bardziej zamożne, niż cała reszta świata. Nadmiar pieniędzy i poczucie wielkiego sukcesu gospodarczego przełożyło się więc wprost na wzrost liczby hazardzistów. Miasta jak Las Vegas czy Atlanta codziennie przyciągając po kilka tysięcy amerykańskich obywateli pragnących szukać swojego szczęścia w pokerze, ruletce czy blackjacku.

Gry te, chociaż opracowane na starym kontynencie, zostały specjalnie zaadaptowane do gry w kasynach. Oczywiste jest bowiem, że zasady matematyczne gier skonstruowane są tak, aby to zawsze po stronie kasyna była chociaż procentowa przewaga w szansach. A czasami w rozdaniu pokera czy oczka, które zostało zmodyfikowane i nazwane blackjack, procent szans decyduje o utracie lub zgarnięciu całej puli. Wysokie zarobki oznaczały w USA także możliwość grania na wysokie stawki, a te z kolei gwarantują bardzo wysokie wygrane. Osoby natomiast, które wygrały w kasynach fortunę, natychmiast stawały się rozpoznawalne w swoim otoczeniu, przez co powielało się przekonanie, że wygrać w kasynie może każdy, wystarczy spróbować. Nie dziwi więc, że ilość kasyn i wartość żetonów zostawianych tam w ciągu doby bije na głowę wartości obrotów europejskich.

Chociaż wiele z tych gier cieszy się niesłabnącą popularnością w Europie, charakterystyczne dla naszego społeczeństwa jest to, że wielu podchodzi do nich bardziej pod kątem sportu lub rozrywki, rzadziej hazardu. Turnieje pokerowe bardzo często nie toczą się o żadne pieniądze, co w USA jest raczej mało prawdopodobne. Europa jest też o wiele bardziej koserwatywna i mimo dość ostrych regulacji Unii Europejskiej, wiele krajów decyduje się na własną rękę zupełnie zdelegalizować wszelkie przejawy hazardu i kasyna nie są obecne we wszystkich krajach.