Na to pytanie można odpowiedzieć na co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim można odnieść się do tego, co właściwie uważamy za najlepsze lokaty. W pierwszej kolejności w takiej sytuacji pada zazwyczaj odpowiedź, że porównanie lokat polega w zasadzie tylko i wyłącznie na tym, że zestawia się oprocentowanie lokat i sprawdza się, gdzie jest ono najwyższe. Od czasu, kiedy nie można już uciekać przed tak zwanym podatkiem Belki, zniknęła już konieczność robienia porównania pomiędzy lokatami z oprocentowaniem jednorazowym i oprocentowaniem codziennym. W obu przypadkach wychodzi już na to samo, wiec nikomu nie chce się w dzisiejszych czasach bawić w naliczanie odsetek każdego dnia. Mamy więc oprocentowanie lokat jako czynnik podstawowy. Czy jest jednak coś jeszcze?

Na pewno bardziej pożądane są te lokaty, które pozwalają nam na ucieczkę z systemu bez jakichś zbyt dużych strat. Chodzi tu oczywiście o możliwość zerwania lokaty przed czasem bez utraty całości odsetek. Wszelkiego rodzaju instytucje finansowe, które obecnie przyjmują od nas lokaty, już dawno oduczyły się praktyki, w której każde zerwanie lokaty przed terminem kończy się dla ich klienta stratą całości odsetek. Nikt po prostu nie godzi się na takie warunki w sytuacji, kiedy konkurencja może zaoferować znacznie lepsze rozwiązanie. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, ponieważ brak utraty wszystkich odsetek raczej nigdy nie oznacza otrzymania odsetek proporcjonalnych w stosunku do czasu, w którym pozostawaliśmy klientami banku czy innej firmy. Nie byłaby to wtedy przecież lokata. Trzeba bardzo dokładnie przyjrzeć się tym warunkom i niestety porównanie lokat, które często można wykonać na różnego rodzaju stronach internetowych zwykle tutaj nie zdaje egzaminu. Jest tu bowiem zbyt wiele małych haczyków i kruczków, które powodują, że poszczególnych ofert nie da się porównać na jednej płaszczyźnie.

Wymienione dwie rzeczy zazwyczaj uważane są za najważniejsze, ale oczywiście każdy może mieć swój prywatny pogląd dotyczący tego, czego właściwie szuka w odniesieniu do lokaty. Bardzo często decydujemy się na różnego rodzaju pakiety czy umowy, które związane są z jakimiś szczególnymi warunkami świadczenia usługi wynikającymi chociażby ze statusu stałego klienta danej instytucji finansowej. Możliwości jest naprawdę wiele i powinniśmy za każdym razem podchodzić do wyboru lokaty w sposób zindywidualizowany.