Kolejną funkcją a zarazem usługą jaką umożliwiają nam telefony komórkowe jest między innymi GSM. Skrót ten w języku angielskim oznacza między innymi Global System for Mobile Communications. Tak, więc GSM współcześnie należy do najbardziej rozpowszechnionych usług jakie może oferować każdy telefon komórkowy. Takie sieci, które wykorzystują właśnie GSM umożliwiają nam komunikowanie się między sobą ludzi wykorzystując przy tym nasz głos, wysyłanie wiadomości tekstowych, które nazywane są SMS jak również wysyłanie wiadomości multimedialnych takich jak między innymi MMS. Także ta usługa pozwala nam w naszym telefonie korzystać z zasobów Internetu oraz wszystkich innych możliwości.

Dane statystyczne mówią, że w maju 2009 roku na całym świecie około 3 miliardów ludzi korzystało właśnie z tego rodzaju sieci. Także GSM daje nam możliwość aktywacji roamingu, który włączany jest przez nas w razie jakiegokolwiek wyjazdu za granicę naszego kraju. Dzięki tej dodatkowej usłudze możemy dzwonić do naszego domu po normalnej stawdze za jedną minutę. Właśnie roaming umożliwia nam korzystanie z większości krajów świata z własnego telefonu komórkowego. Jednak usługa GSM może być zawarta na podstawie podpisania umowy między stronami. Wśród pewnych rodzajów GSM można wyróżnić między innymi GSM Phase 2 powstały już w 1990 roku, GSM Phase 2+ czyli urozmaicenie dotychczasowego systemu oraz tejże usługi, Release 99, który dzięki licznym funkcjom umożliwiał korzystanie z niego niemal wszędzie. Wiadomo, że GSM jest jedną z najbardziej rozwiniętych jak również rozwijających się usług niemal na całym świecie. Każdy kto posiada telefon komórkowy może z niej skorzystać niezależnie od posiadanych innych funkcji. Ciągły rozwój GSM umożliwia to, że liczba zarówno abonentów jak również cały obszar, na którym udostępnione są usługi sprawiają, że coraz to większa część operatorów rozwija różne sieci, które opierają się właśnie na standardzie.

Z każdym rokiem możemy zauważyć, że na naszym rynku pojawiają się całkowicie nowe sieci, z których mamy możliwość korzystania. Jednak cały czas naukowcy pracują nad stworzeniem całkowicie nowych odmiennych bądź też udoskonalonych usług jakie mogą umożliwiać nam korzystanie z danej sieci. Raczej aby zachować ciągłość korzystania z różnych usług GSM zostanie niemal zawsze w modzie.