Wypełnianie obowiązku podatkowego zazwyczaj kojarzy się nieprzyjemnie dla podatników, jednak każdy z nas ma prawo do wielu udogodnień, które sprawiają, że staje się to nieco przyjemniejsze.

Przede wszystkim każdy z nas może skorzystać z ulg podatkowych, jeśli tylko spełnia warunki. Bardzo korzystną ulga jest ulga na dzieci dzięki niej podatnicy, którzy maja przykładowo trójkę dzieci za jeden okres podatkowy mogą odliczyć niemal 4 tysiące złotych.

Zdecydowanie mniejszą kwotą są odliczenia z tytułu darowizn, bo przykładowo honorowy dawca krwi, który systematycznie oddawał krew na rzecz potrzebujących może odliczyć 390 złotych. Nie jest to wielka suma, jednak biorąc pod uwagę, że nie chcemy czerpać korzyści z pomocy innym i robimy to całkowicie nieodpłatnie ta kwota wydaje się wówczas całkiem spora.

Ulgi podatkowe są naprawdę wielkim udogodnieniem i odciążeniem dla podatników, a za tym to zazwyczaj one decydują o tym, że dostaniemy zwrot podatku, który wtedy jest bardzo wysoki.

Bardzo dużym udogodnieniem jest również rozliczenie wspólne. Dzięki niemu podatnicy o wiele korzystniej wychodzą podczas zeznań podatkowych, ponieważ kwota podatku wychodzi mniejsza, niż w przypadku indywidualnych rozliczeń, a w skali roku nawet niewielkie pieniądze dają łącznie bardzo wielką zmianę, dlatego warto korzystać z takich opcji, jeśli mamy tylko taką możliwość.

Dodatkowym udogodnieniem, tym razem nie wynikającym z zasad wypełniania PIT, ani wielu opcji, jakie mamy do wyboru jest wypełnianie wniosku za pomocą komputerowego programu do PIT. Te możliwość Urząd Skarbowy dał nam w 2008 roku i od tej pory corocznie zwiększa się liczba osób, które wysyłają swoje zeznanie droga internetową. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dzięki temu możemy załatwić swój obowiązek nie wychodząc z domu, co oznacza, że jest to o wiele wygodniejszy sposób, łatwiejszy oraz przede wszystkim szybszy, ponieważ ie marnujemy czasu na dotarcie do Urzędu czy poczty, nie musimy czekać w kolejkach i jesteśmy doskonale instruowani przez program, dzięki czemu nie musimy się tez długo zastanawiać co powinno dokładnie znaleźć się w danej rubryce. Dodatkowo nie ma możliwości, aby PIT został wypełniony i wysłany w nieprawidłowy sposób, ponieważ program sprawdza czy nie występują w wniosku błędy.

Warto korzystać z tego typu udogodnień, aby nie marnować swojego czasu oraz nie niszczyć sobie nerwów sprawami, które mogą okazać się przyjemne.