W sytuacji kryzysu na rynku finansowym warto zadbać o własne finanse. Oddziaływanie kryzysu jest tak szerokie, że wiele osób może w niespodziewanym momencie stracić pracę, utracić znaczne oszczędności a bardzo duża liczba małych firm może znaleźć się w stanie niewypłacalności finansowej. Niepewność sprawia, że warto zadbać o własne finanse już teraz. Najważniejszym krokiem powinno być przeanalizowanie naszego budżetu domowego pod kątem przychodów i kosztów oraz sprawdzenie naszych inwestycji. Lecz jak się do tego zabrać?

Wiele osób w obecnych czasach stara się o dodatkowy zarobek. Nic dziwnego. W końcu przyzwyczajeni jesteśmy do ciężkiej pracy na etacie a nasze oczekiwania finansowe coraz bardziej się zwiększają. Dbając o własne finanse duża grupa osób poza etatem stara się dorobić wykonując umowy zlecenia lub o dzieło. Sporo osób stara się również o rozwinięcie własnego małego biznesu dzięki rozpoczęciu działalności gospodarczej. I właśnie podstawowym krokiem dbania o własne finanse powinno być zwiększanie dochodów. O ile trudno w obecnych czasach otrzymać podwyżkę to można w dość łatwy sposób próbować znaleźć dodatkową pracę lub założyć małą firmę. Koszt jej utrzymania to około 250 zł przy pracy na etacie i dlatego nawet niewielka skala biznesu może być opłacalna. Nawet kilkaset złotych dochodów może wpłynąć pozytywnie na nasze finanse.

Nawet najwyższe zarobki nie zagwarantują nam dobrej sytuacji finansowej, jeśli nie będziemy w stanie dbać o własne finanse. Bardzo ważnym krokiem jest więc kontrolowanie wydatków i cięcie zbędnych kosztów. Możemy na przykład zrezygnować z karnetu na siłownię jeśli i tak rzadko z niej korzystamy. Jeśli nie wykorzystujemy wszystkich bezpłatnych minut – może lepszym rozwiązaniem będzie tańszy abonament? No a konto bankowe zawsze możemy zmienić na tańsze a jednocześnie może uda nam się zaoszczędzić sporo pieniędzy dzięki obniżeniu oprocentowania kredytu lub skonsolidowaniu naszych zobowiązań. Załóżmy, że każda z takich czynności przyniesie nam tylko dwadzieścia złotych miesięcznych oszczędności – niby to nic wielkiego. Ale jeśli o taką kwotę obniżymy rachunki za telefon, prąd, internet telewizję i jeszcze kilka innych usług to nasze wydatki miesięczne mogą obniżyć się nawet o kilkaset złotych a finanse osobiste mogą zdecydowanie się poprawić.

Dbanie o własne finanse musi prowadzić do zwiększania zarobków i zmniejszania kosztów. Dzięki temu w naszym budżecie pojawią się w końcu oszczędności które będziemy mogli przeznaczyć na przykład na spłatę kredytów. Innym rozwiązaniem są inwestycje, które co prawda niewielkie na początku ale po jakimś czasie istotnie wpłyną na nasze finanse. Dzięki temu, że co miesiąc nasze inwestycje wyniosą kilkaset złotych już po kilku latach będziemy mogli cieszyć się pokaźnym portfelem oszczędności. Nasze finanse są przecież jedną z najważniejszych rzeczy – bez tego nie moglibyśmy sprawnie funkcjonować. Po zwiększeniu zarobków i obniżeniu kosztów warto więc sprawdzić, jakie inwestycje są obecnie najbardziej zyskowne.