Jak w związku z tym funkcjonuje wspomniany kredyt konsolidacyjny? Wystarczy wybrać się do kilku banków i sprawdzić jakie tego rodzaju kredyty mogą nam zaproponować. W sporej mierze zależy to od rodzaju posiadanych przez nas zobowiązań finansowych, a także od ich wielkości. Zwykle jednakże kredyty konsolidacyjne mają to do siebie, iż termin ich spłaty jest rozłożony na długi okres czasu przez co raty bywają mniejsze. Bywa to szczególnie opłacalne dla osób, które miały kłopot ze spłaceniem wszystkich zadłużeń w tym samym miesiącu.

Dzięki temu bowiem mają one możliwość na pomniejszenie wydatków każdego miesiąca. W przypadku samych banków, które są chętne udzielić tego typu kredytów, także jest to korzystna operacja. Przede wszystkim pozyskują kolejnego klienta, który spłaca daną kwotę wraz z odsetkami, a to samo w sobie jest korzystne. Po drugie, klient taki jest rzetelny skoro chciałby otrzymać kredyt konsolidacyjny zamiast uchylać się od spłacania swych długów.

Oferowane przez banki albo również inne instytucje finansowe, kredyty konsolidacyjne zwykle można podzielić na dwa podstawowe typu – jak podaje blog kredytydlaciebie.blog.interia.pl. Pierwsze wśród nich noszą nazwę hipoteczne, bo z ich otrzymaniem wiąże się wymaganie zabezpieczenia pożyczki w postaci hipoteki naszego domu lub chociażby mieszkania. Jest to spowodowane tym, iż w takich przypadkach konsolidacja kredytów opiewa na bardzo wysoką sumę pieniędzy. Czas na spłatę bywa jednakże wtedy dłuższy a oprocentowanie mniejsze.

Drugi rodzaj takiego kredytu nazywamy natomiast gotówkowym i przyznawany jest na mniejsze sumy pieniędzy co sprawia, że nie ma konieczności przedstawienia jakichkolwiek zabezpieczeń. Należy jednak zaznaczyć, iż warunki związane z jego udzielaniem są trochę mniej korzystne. Czas spłaty kredytu jest o wiele krótszy, a odsetki nieco wyższe.

Teraz wiele ludzi jest obciążonych jakimś kredytem, a czasem i kilkoma. Nie chodzi tu tylko o kredyty w bankach lecz także mogą to być raty za akcesoria RTV czy auto. Kiedy nierzadko musimy pamiętać o spłacaniu kilku rat w trakcie jednego miesiąca, po krótkim okresie czasu robi się to kłopotliwe. I właśnie w takiej sytuacji świetnym pomysłem bywa często konsolidacja posiadanych przez nas zobowiązań. Mimo, iż slogan ten bywa raz po raz powtarzany w spotach reklamowych banków albo na łamach prasy, wielu z nas wciąż nie wie co to oznacza. A jest to nic innego jak zaciągnięcie jednej pożyczki na wyrównanie wszystkich naszych długów. W taki sposób tak naprawdę zamieniamy parę małych kredytów na jeden większy. Dla niektórych klientów tego typu posunięcie może wydawać się niedorzeczne, jednakże w wielu przypadkach bywa to najdoskonalsze z możliwych rozwiązań.