Konsolidacja kredytów to perfekcyjne rozwiązanie w pierwszym rzędzie na wyjście z niesystematycznej spłaty rat. Jak to działa?

Kredyt konsolidacyjny polega na tym, że dłużnik, który w konkretnym czasie opłaca parę zobowiązań, ma okazję zaciągnięcia takiego kredytu, w ramach którego będzie regulował wcześniejsze zadłużenia. Ten produkt kredytowy został wymyślony w pierwszym rzędzie dla osób, które mają niestety trudności ze stabilnymi spłatami zobowiązań finansowych, nawet wobec paru banków. Kredyty konsolidacyjne pomagają więc wydostać się ze spirali pożyczkowej i pozwolić stanąć zadłużonym na nogi.

W ramach kredytu konsolidacyjnego kredytobiorcy mogą liczyć przede wszystkim na wydłużony czas spłaty. W ten sposób miesięczne raty wcześniejszych długów zostają zamienione w jedną spójną ratę, jaka jest mniejsza, niż kwota rat poprzednich. Przy niższej racie oraz wydłużonym terminie regulacji zobowiązania, dłużnicy mają więc lepsze szanse na spokojną spłatę zobowiązania. W momencie konsolidacji jedna rata oddawana jest do wybranego banku, w jakim zaciągnięty został kredyt konsolidacyjny. Klient nie trudzi się już spłacaniem poprzednich kredytów, bowiem to bank po uzyskaniu raty zajmuje się przekazywaniem odpowiedniej części pożyczki dla odpowiedniej instytucji. Ciężar spłacania wcześniejszych pożyczek jest więc zdjęty z pożyczkobiorcy.

Czy jednak konsolidacja kredytów to naprawdę perfekcyjny sposób ze względu na koszty? Okazuje się, iż nie do końca. Wydłużony czas spłaty skutkuje wyznaczeniem wyższych odsetek, jakie powędrują do banku. W finalnym rozrachunku kredytobiorcy posiadający kredyt konsolidacyjny ponoszą raczej wysokie koszta. Oprócz tego istnieje kilka dodatkowych kruczków, na które w momencie konsolidacji należy zwrócić uwagę. W pierwszym rzędzie jest to prowizja, która do najmniejszych nie należy. Dodatkowo bank może zechcieć od kredytobiorcy dodatkowe zabezpieczenie w formie ubezpieczenia – o czym więcej pod tym adresem.

Decydując się więc na konsolidację kredytów wypada policzyć wszelkie powiązane z tym koszta. Być może następne koszta powiązane z kolejnym kredytem będą mniejsze, niż konsolidacja. Można również sprawdzić zestawienia pożyczek konsolidacyjnych przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek ofertę banku.

Wybór oferty w tym przypadku jest najważniejszy. Należy zerknąć na portale ekonomiczne i wyszukać zestawienie najkorzystniejszych kredytów konsolidacyjnych. Posługując się nim jesteśmy w stanie wyszukać ciekawe oferty konsolidacji kredytów. Opłaca się też spojrzeć na warunki umowy oraz wszelkiego rodzaju odsetki. Uzyskując taką wiedzę mamy pewność, że znaleziony przez nas kredyt konsolidacyjny jest najtańszy.