Pewien amerykański lekarz czeskiego pochodzenia Elvin Morton Jelinek doszedł do wniosku, że alkoholizm nie ujawnia się nagle, ale ma postępujące stopnie nasilenia. Stąd właściwa choroba alkoholowa poprzedzona jest fazą ostrzegawczą.

Czym charakteryzują się poszczególne fazy?

Faza wstępna – prealkoholowa

Jakie są objawy? Objawy nie różnią się od zachowań osób sięgających po alkohol sporadycznie. Alkoholik jednak nagle może odkryć, że picie jest dla niego bardzo przyjemne i odprężające. Dlatego osoby uzależniające się traktują alkohol jako środek na poprawę nastroju. Chory nie pije jeszcze w samotności ale szuka okazji do napicia się, czyli chodzi na przyjęcia, imprezy i wszędzie tam, gdzie stawiany jest alkohol. Może robić to nawet w sposób nieświadomy. Z czasem sięganie po alkohol w sytuacjach napięcia psychicznego jest tak silne, że nie jest w stanie poradzić sobie z tym napięciem bez trunku. Jednocześnie tolerancja na alkohol zwiększa się i uzależniony musi pić go coraz więcej.
Faza ta może trwać nawet kilka lat i w czasie tego okresu chory może nie wzbudzać żadnych podejrzeń.

Faza ostrzegawcza

Jakie są objawy? Faza ta rozpoczyna się od pierwszej luki pamięciowej, czyli tak zwanego palimpsestu. Jest to coś w rodzaju urwanego filmu, czyli alkoholik nie pamięta od pewnego momentu, co się z nim działo.
Oprócz urwanego filmu innym charakterystycznym zachowaniem jest picie potajemne, czyli w ukryciu. Czyli chory już nie bawi się w eleganckie paradowanie z kieliszkiem na przyjęciu, ale pragnie zdecydowanie szybciej osiągnąć stan upojenia. Tempo picia jest więc w tej pazie szybsze. Popularne jest także samotne picie przed imprezą. Inne jest także zachowywanie się po alkoholu, czyli osoba dotąd cicha nagle staje się duszą towarzystwa, jest rozmowna, odważniejsza i pozbywa się zahamowań, które dotąd ją ograniczały. Alkoholik często pije też bez okazji i w samotności.
W fazie tej pojawiają się także charakterystyczne wyrzuty sumienia.
Czyli alkoholik zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że nadużywa alkoholu. Jednak nie ma jeszcze tej świadomości, że to duży problem. Zamiast zdać sobie sprawę z problemu, racjonalizuje swoje zachowanie i usprawiedliwia. Mówi na przykład, że każdy człowiek ma prawo do kilku chwil zapomnienia. Z kolei jeśli ktoś go nazwie alkoholikiem, może zareagować agresywnie.

Faza krytyczna

Jakie są objawy? Faza ta rozpoczyna się utratą kontroli nad piciem. Picie zaczyna być silniejsze od planów towarzyskich. Alkoholik zaczyna zaniedbywać pracę, znajomych, rodzinę, traci zainteresowania i przestaje dbać o swój wygląd. Oprócz krótkich okresów abstynencji chory pije właściwie bez przerwy. Całe życie alkoholika zaczyna kręcić się wokół kieliszka. Przez całe dnie albo pije albo planuje czego i kiedy się napije albo kupuje alkohol lub zajmuje się organizowaniem pieniędzy na alkohol.
Powoli spada jego libido, jednak wciąż nie przyznaje się przed sobą, że ma duży problem. Nie znosi krytyki i reaguje na nią w sposób agresywny. Pojawia się pierwszy głód alkoholowy. Chory zaczyna odczuwać pustkę, staje się bezradny i nie wierzy w siebie.
To też czas, kiedy alkoholik składa sobie przyrzeczenia, że już od jutra nie będzie pił. Niestety, przyrzeczenia te, mimo najszczerszych chęci, okazują się nieskuteczne, bo nie podejmowane są pod fachową opieką. Dlatego to jeszcze dobry czas na to, aby zgłosić się do specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień, takiego jak www.terapiakobiet.pl specjalizującego się w uzależnieniach kobiet i gwarantującego kompleksowy i wielotorowy program zdrowienia.

Faza przewlekła

Jakie są objawy? Jest to najpoważniejsza faza alkoholizmu. Charakterystyczne jest to, że alkoholik przestaje mieć już wyrzuty sumienia. Nie ma też już żadnych zahamowań. Pije w sposób ciągły, a zaczyna pić nie wieczorem, jak wcześniej, ale już rano. Nie zaprząta sobie więc głowy czy to wypada i nie szuka wymówek. Po prostu pije i to jest dla niego najważniejsze. Pije bez przerwy i jednocześnie obniża się jego tolerancja na alkohol. Czyli już nie wystarczy mu eleganckie wypicie kilku kieliszków, aby się upić. Stąd wchodzi w grę tylko picie bezpośrednio z butelki, a takich butelek jest mnóstwo.

Picie wpływa negatywnie na jego zdrowie. Przede wszystkim alkohol zaczyna wpływać negatywnie na jego intelekt i nawet gdy chory jest trzeźwy to nie da się z nim normalnie porozmawiać, gdyż jego myślenie jest spowolnione. Charakterystyczne jest też spowolnienie ruchowe. Chory przestaje się interesować sprawami seksu. Następuje też zanik uczuć wyższych takich jak poczucie moralności, estetyki i uczucia intelektualne. Czyli na tym etapie alkoholik może łatwo popaść w konflikt z prawem, nie widząc problemu na przykład w kradzieży pieniędzy na alkohol. Nie widzi też niczego złego w swoim niechlujnym wyglądzie.

Poza tym organy wewnętrzne alkoholika coraz gorzej zaczynają radzić sobie z funkcjonowaniem. Szczególnie zaczyna być odczuwalny wpływ alkoholu na wątrobę. Również system nerwowy zaczyna gorzej funkcjonować. Z kolei próba wyjścia z ciągu alkoholowego skutkuje zespołem abstynencyjnym charakteryzującym się bólem głowy, drżeniem rąk, osłabieniem, problemem ze snem, wymiotami i lękami. Charakterystyczna jest również psychoza alkoholowa.

Na tym etapie chory sięga raczej po najtańszy alkohol, w tym na przykład po trujący denaturat. Stąd często ląduje w szpitalu z zatruciem albo na izbie wytrzeźwień. Bezustanne spożywanie alkoholu doprowadza do wyczerpania organizmu. Może nawet doprowadzić do śmierci. Jednak w każdym momencie można się jeszcze opamiętać i skorzystać z pomocy.