Kredyty hipoteczne to w dzisiejszych czasach najpopularniejsze sposoby finansowania kupna wszelkiego typu nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest po prostu kredytem przyznawanym przez bank zwykle na bardzo długi okres. Zalicza się go do najpopularniejszych kredytów długoterminowych. Zapewne większość ludzi nie może sobie pozwolić na zakup domu albo mieszkania za własne pieniądze. Kredyt hipoteczny to zwykle idealne i jedyne rozwiązanie.

Kredyty hipoteczne przyznawane są najczęściej pod hipotekę, która jest rodzajem zabezpieczenia dla banku. Z uwagi na fakt, że kredyty tego rodzaju opiewają na stosunkowo duże sumy pieniężne, wiarygodność kredytobiorcy jest zazwyczaj bardzo szczegółowo sprawdzana, a wszelkie procedury są zwykle czasochłonne.

Kredyty hipoteczne dzielą się na kilka rodzajów. Najczęściej dzieli się je ze względu na walutę kredytu. Wskazać można kredyt hipoteczny w złotych, przydzielany w rodzimej walucie, jak również walutowy, zaciągany w walucie obcej (albo do niej denominowany). W tych okolicznościach zadłużenie jest przeliczane na daną walutę, a oprocentowanie zależy od oprocentowania kredytów na rynkach międzynarodowych. Trzeba więc w tym przypadku pamiętać, że wpływ na wielkość raty kredytowej zależy nie tylko od oprocentowania kredytu, a także kursów walutowych.

Zaciągając kredyt hipoteczny trzeba pamiętać o tym, że pieniądze mogą być wydane na jeden konkretny cel, powiązany rzecz jasna z zakupem nieruchomości. Rzecz jasna ubiegając się o kredyt tego rodzaju należy wiedzieć, iż bardzo wiele zależy od naszej historii kredytowej. Banki posiadają swoje własne algorytmy, zgodnie z którymi oceniają swych klientów. Tutaj więcej o tym.

Okazuje się więc, iż w kilku bankach jedna osoba może uzyskać inną zdolność kredytową. Poszukując najlepszego kredytu dla siebie, warto zatem przeanalizować różne propozycje, które zapewniają nam nam banki. Dodatkowo trzeba korzystać z różnorodnych dofinansowań, które zapewniane są np. przez państwo na zakup swojego mieszkania. Tego rodzaju pomoc rządowa niekiedy okazuje się bardzo korzystna.

Fajnym pomysłem jest wykorzystanie portali finansowych. Można na nich wyszukać praktyczne informacje o kredytach mieszkaniowych. Idzie o takie aspekty jak: realne oprocentowanie, koszty czy inne warunki umowy. Przede wszystkim wykorzystując tego rodzaju portale można dowiedzieć się jak dużo będzie nas kosztował kredyt hipoteczny. Wszelkie dane zazwyczaj są publikowane w analizach.