Kontrola towaru w Chinach polega na sprawdzeniu ostatecznych efektów, jakie prezentuje na rynku dane przedsiębiorstwo. Chiny posiadają ogromne moce produkcyjne, toteż wielkość ich produkcji zawstydza nie jedno z państw. Jej wielkość, a także wielkości produkcji zleconej przez inne państwa stwarzają jednak olbrzymie trudności. Większość towarów musi, bowiem zostać poddana kontroli, co oznacza ogromne przedsięwzięcie logistyczne i czasowe. Dodatkowo kontrola towarów w Chinach jest związana z ogromnymi kosztami. W większości przypadków produkcja na terenie Chin dotyczy produkcji zleconych, są to zazwyczaj firmy europejskie, które zlecają produkcję do Chin.

Tego typu zabieg ma przede wszystkim na celu obniżenie kosztów. Chiny, bowiem słynną z taniej siły roboczej. Tak ogromna liczba ludności, poszukująca pracy, obniża swoje wymagania finansowe, toteż jest jedną z najtańszych sił roboczych świata. Dodatkowo szybki rozwój Chin sprawia, że zlecenia produkcji, są bardzo częste i zwyczajnie się opłacają. Kontrola takiego rodzaju produkcji odbywa się przez firmy, które zleciły realizację danego zlecenia. Aby towary te nie odbiegały, jakością od innych towarów musza być one podawane bardzo szczegółowej kontroli. Kontrola jest, zatem bardzo istotnym elementem, który pozwala zachować, jakość znanych i cenionych marek światowych, a jednocześnie uzyskać bardzo niskie koszty produkcji. Kontrola mimo, iż jest kojarzona z brakiem zaufania, jest procesem, który ma na celu udoskonalenie produktu, a nie jego pogorszenie.

Cóż więcej można powiedzieć na ten temat? Wydaje mi się, że sedno sprawy zostało już poruszone i gruntownie omówione. Pisać na ten temat można dużo… ale osobiście lubię konkrety. Moim zdaniem tego typu usługi wykonywane w Azji to podstawa importowania. Każdy szanujący się importer, jeśli dopiero sprawdza daną fabrykę to z pewnością musi dokładnie zbadać jej historię, oferowaną jakość oraz rzetelność w kontaktach handlowych. Dopiero wówczas powinno się nastawiać na współpracę i rozpoczynani działań handlowych pomiędzy stronami. Pamiętajcie, że mimo tego, że Chiny są tak daleko od nas mamy możliwość wykonania dobrej kontroli towaru!