Koszalin to doskonale rozwinięte, położone w centralnej części Pomorza miasto o wyjątkowym charakterze. Dzięki wsparciu lokalnych władz, ośrodek uchodzi za jedno z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych miejsc przez absolwentów szkół średnich do kontynuacji swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Koszalin

Wysokiej jakości zaplecze edukacyjne dla przyszłych studentów zapewnia Politechnika Koszalińska, która działa w mieście już od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Doceniany przez młodych ludzi stutysięcznik to zdaniem wielu znacznie lepsza alternatywa dla zatłoczonych polskich aglomeracji oraz świetne miejsce dla rozwoju osobistego. Urok tego miasta doceniają między innymi goście z Trójmiasta, Poznania, Szczecina oraz Wrocławia i Warszawy.

Dynamicznego, choć prowadzonego bez specjalnego przepychu wzrostu miasta należy szukać po stronie miejscowej uczelni. Politechnika Koszalińska to jedna z najpopularniejszych szkół wyższych w północnej części Polski, której rozłożone na terenie całego miasta filie i inne komórki organizacyjne pozwoliły na stworzenie spójnej oraz sprawnie działającej sieci edukacyjnej. Oferująca kształcenie w wielu kierunkach (wśród najchętniej wybieranych znalazły się: informatyka, geodezja, pedagogika, dziennikarstwo oraz wzornictwo i budownictwo) uczelnia chociaż nie zajmuje czołowych miejsc w ogólnokrajowych rankingach, nadal całkiem dobrze notowana jest przez „Wprost” oraz niezależne instytucje.

Politechnika Koszalińska to główny element napędowy tego ośrodka i to dzięki niej Koszalin uchodzi za jedno z najpopularniejszych miast studenckich w Polsce. Jej działania pozwoliły na zbudowanie silnej podstawy do rozwoju młodych ludzi, a dzięki prowadzeniu nieodpłatnych szkoleń zawodowych, branżowych konferencji oraz organizowaniu profesjonalnych targów pracy, każdego roku swoją karierę zawodową rozpoczynają tutaj tysiące absolwentów. Koszalin jest także miastem przyjaznym dla studentów pod względem zaplecza kulturalnego i rozrywkowego. Na jego terenie działa wiele klubów, pubów, kawiarni oraz innych lokali.