Co też interesujące, konsolidacja kredytów dzieli się na dwa rodzaje, spośród których wyszczególniamy konsolidację hipoteczną, nadawaną na dłuższy okres, charakteryzującą się małą stopą procentową dla znaczniejszych sum i wymagającą protegowania siebie posiadłością interesanta, oraz konsolidację gotówkową, przyznawaną na mniejszy okres, znamionującą się wysoką stopą procentową dla mniejszych sum i niewymagającą ubezpieczenia, w związku z czym każdy interesant może dostosować wskazane zeń we własnym zakresie.

Bieżące instrumenty bankowe mają nadzwyczaj różnorodny profil, dzięki czemu stereotypowy interesant może przystosować je pod kątem swych nawet największych i najbardziej ekstrawaganckich oczekiwań, a zaświadczenie powyższych słów stanowi przykładowa konsolidacja. Czym ona bowiem jest? A no specyficznym rodzajem kredytu, który zaciąga się jeno po to, aby opłacić pozostałe należności, łącząc je wszystkie w jedną (i to o profilu długoterminowym oraz z niższymi oprocentowaniem).

Dlaczego natomiast kredyty konsolidacyjne tak w praktyce się stosuje? A no dlatego, iż niejednokrotnie posiadamy naprawdę wiele zobowiązań (w tym również takich dużych, jak za auto czy lokum, czy mniejszych, jak za laptopa bądź telewizor), których już samo zachowanie w pamięci sprawia kłopot (nie pisząc o systematycznym pilnowaniu urzeczywistniania zań spłat), w czasie gdy przed momentem napomknięte owy kłopot błyskawicznie niwelują.

Zanim jednak wyselekcjonujemy jakiś kredyt konsolidacyjny, dobrze jest się również dowiedzieć, czy jest on bezproblemowy w pobraniu, czy jego maksymalna wartość jest dla nas wystarczająca, czy okres kredytowania jest wystarczająco długi, czy decyzja kredytowa będzie błyskawiczna, czy jest on ubezpieczony na czas stracenia stanowiska albo też jakiegokolwiek leczenia, czy prowizja wynosi zero procent, czy pieniądze będą przekazywane w ciągu jednego dnia, czy kredyt udzielany jest w rodzimej walucie, czy zachodzi możność zawieszenia spłaty dla jednej (bądź więcej) raty, czy była wyznaczona suma minimalna i czy bank, który owego kredytu będzie udzielał, znamionuje się nieskazitelną opinią pośród generalnie pojmowanej klienteli. Zresztą, jeno po takowej analizie można mówić o odpowiednio wyselekcjonowanej propozycji i od tej normy wyjątków w żadnym razie nie ma.