Czy ogólnodostępne kredyty na rynku stają się dla naszego społeczeństwa doskonałym sposobem na polepszanie jakości życia, czy niestety staje się to przysłowiowym gwoździem do trumny, który sprawia że tak wielka ilość osób staje na krawędzi ubóstwa?

karta kredytowaNowoczesny świat to szeroko rozumiane okazje, t pewne dostosowanie do naszych potrzeb ofert jakie pojawiają się na bankowych rynkach. Konsumpcja stała się dla naszego społeczeństwa pewnym systemem działania, kiedy pojawiają się trudności w realizowaniu planów czy marzeń wielu z nas decyduje się na zaciągnięcie pożyczki (więcej na ten temat na Finansowymagazyn.pl). Oczywiście kiedy mamy do czynienia z zakupem mieszkania, czy samochodu, lub rozpoczęciem budowy domu staje się to pewnego rodzaju inwestycja na dłuższy czas, jednak wielu z nas bierze gotówki z banku na zakup mebli, sprzętu domowego, nowych ubrań, czy wakacji spędzonych w ciepłych krajach.

Często okazuje się jednak że nie do końca mamy świadomość powagi takiego zadłużenia. Decydując się na zaciągniecie kredytu do naszego domowego budżetu dochodzą kolejne wydatki, czasami są to niewielkie sumy, czasami okazuje się być to dość obciążająca kwota. Warto analizować konsekwencje zadłużenia, oprocentowanie, wiele lat spłacania nie jest zbyt optymistyczna wizją na przyszłość. Pojawiła się w naszym społeczeństwie dość niepokojąca moda na spłacanie jednego zadłużenia, kolejnym. Co równoznaczne staje się z zaciąganiem coraz to wyższych zobowiązań, na poczet spłaty wcześniejszego kredytu. Jest to pewnego rodzaju samonapędzające się destrukcyjne koło. Ponieważ każdy kolejny kredyt wpływa na naszą płynność finansową, podnoszące się raty kolejnych kredytów nie stają się ułatwieniem wyjścia z zadłużenia. Niepewna sytuacja na rynkach pracy staje się pewnego rodzaju dolewaniem oliwy do ognia. Podpisując umowę z bankami powinniśmy mieć świadomość, że ma on w każdej chwili prawo do wypowiedzenia nam kredytu i zażądania spłaty reszty należności.

Nim podejmiemy decyzje o kolejnym zadłużeniu, może lepiej dokładnie przeanalizować nasze możliwości finansowe, zastanowić się nad innymi sposobami odłożenia gotówki. Płynność finansowa staje się najważniejszym elementem jaki powinien być zagwarantowany nam samym.