Niemal w każdej grze, czy to indywidualnej czy zespołowej, na placu gry konieczna jest obecność sędziego lub kogoś, kto będzie prowadził rozgrywkę zgodnie z ustalonymi zasadami. Przy mniej istotnych rozgrywkach presja na tych ludziach nie jest tak wielka, jak przy wielkich turniejach i wydarzeniach, które przyciągają setki widzów czy zawodników.

Wtedy wszystkie oczy skierowane są nie tylko na grających, ale i na sędziego. Jeśli stawką są pieniądze, osoba ta musi mieć niesamowicie duży szacunek u graczy a także nieposzlakowaną opinię, gdyż w przeciwnym razie zawodnicy nie będą chcieli grać pod okiem skompromitowanego arbitra. W kasynach rolę takiego arbitra powierza się krupierom. Reprezentują oni swoją postawą interesy kasyna, ale przede wszystkim wobec graczy muszą zachowywać się z pełnym obiektywizmem i uczciwością. Jest to praca stresująca, ale tez bardzo opłacalna. Szczególnie w USA, gdzie hazard jest jednym z bardziej popularnych sposobów spędzania czasu, panuje zwyczaj zostawiania krupierom żetonów przed odejściem od wygranego stolika. Niektórzy wręcz mają swoje ulubione stoliki i wciąż wybierają tych samych krupierów, przekonani że rozdawane przez nich karty będą szczęśliwsze. Krupier zazwyczaj przypisany jest do konkretnej gry, co wynika także z postulatu profesjonalizmu. Niektóre gry w kasynach są bardzo skomplikowane i istotne jest, aby rozgrywkę przy stole na wysokie stawki prowadziła osoba w stu procentach przygotowana do tego.

Najczęściej więc osoba prowadząca ruletkę, właśnie przy ruletce stają najczęściej. W większości gier karcianych krupier jest jedynie osobą rozdającą karty między graczami, następnie przyjmuje on stawki i kontroluje, by wszystko, co dzieje się na stole, było zgodne z zasadami. Rzadko kiedy musi jednak interweniować, gdyż hazardziści znają swoją ulubioną grę na wylot. Mniej jest gier karcianych, które pozwalają grać krupierowi. Najpopularniejsza z nich to blackjack, w którym zbiera się karty aż do uzyskania wyniku najbliższego dwadzieścia jeden.