Stolica Węgier, to piękne miasto, które przyciąga tysiące turystów. Położone nad Dunajem składa się w gruncie rzeczy z trzech miejscowości, które tworzą jeden obszar administracyjny. Bogata kultura, historia i interesująca współczesność, to atuty, których nie da się Budapesztowi odmówić. Dlatego właśnie warto go odwiedzić. Na Węgry możemy dostać się na wiele różnych sposobów: samolotem, autokarem czy własnym samochodem. W wielu przypadkach, przy wczesnej rezerwacji przelot samolotem może okazać się najbardziej korzystnym i przyjemnym środkiem transportu.wycieczka do Budapesztu

Stołeczne muzea

Kulturalne wycieczki do Budapesztu powinny się zawsze zaczyna od wyboru stołecznych muzeów. Nie da się zobaczyć wszystkich na raz, ale Węgierskie Muzeum Narodowe i Pałac Sztuki to miejsca, które powinny się znaleźć na trasie każdej wycieczki. Miłośników historii zainteresuje niewątpliwie Muzeum Historyczne Budapesztu i Dom Terroru. To ostatnie mieści się w budynku węgierskiej służby bezpieczeństwa z czasów komunistycznych i pełni obecnie funkcję muzeum i monumentu ku czci ofiar tego zbrodniczego systemu.

Teatry Budapesztu

Węgierski teatr należy do jednych z najciekawszych w Europie, dlatego podczas planowania kulturalnej wycieczki do Budapesztu nie powinno się o nim zapominać. Twórcy tacy jak Fryderyk Jarosy, Péter Gothár czy Kornél Mundruczó są znani również w Polsce. Wprawdzie nie znając języka węgierskiego trudno będzie w pełni zrozumieć wystawiane tam sztuki, warto jednak wybrać się, jeżeli grany jest jakiś znany dramat, żeby zobaczyć jak interpretuje się go w Budapeszcie.

teatr komedii w budapeszcie

Do najciekawszych teatrów węgierskiej stolicy należą Teatr Narodowy i Teatr Komedii. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie również wizyta w Węgierskiej Operze Państwowej, mieszczącej się w pięknym budynku z II połowy XIX w.

Oczywiście Węgry to również piękna kultura ludowa, jednak żeby się z nią zapoznać powinniśmy raczej opuścić Budapeszt i udać się na węgierską prowincję.

Środki transportu

budapest-tramwaj

W trakcie całego pobytu w Budapeszcie, możemy poruszać się za pomocą tramwaju, bądź podziemnego metra. Oba te środki transportu pozwolą zapomnieć nam o jakichkolwiek korkach, czy problemach z parkowaniem w przypadku pobytu własnym samochodem. Poniżej umieszczona została mapa metra w Budapeszcie, która pozwoli Państwu przygotować sobie wcześniej odpowiednie plany i trasy, skąd / gdzie i jakim środkiem transportu będzie najlepiej się dostać w dane miejsce.

Budapest-metro