Dla wielu ludzi, niezależnie od ich wieku, wizyta u dentysty zawsze jest nieprzyjemną sytuacją i często starają się ją odwlekać tak długo, jak to tylko jest możliwe. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest regularne dbanie o zęby oraz systematyczne kontrole, jednak czasem mimo tego pojawia się ból zęba i wizyta staje się konieczna.

Pomimo strachu czy nieprzyjemnych wrażeń, niemal wszyscy ludzie zdają sobie sprawę, że wizyty u dentysty są niezmiernie ważne oraz potrzebne, jeżeli chcemy mieć zdrowe zęby i chcemy, żeby służyły nam jeszcze długo. Stomatologia zajmuje się najróżniejszymi, często skomplikowanymi, przypadkami i całym funkcjonowaniem oraz leczeniem zębów, przyzębia, a ponadto błony śluzowej i języka, a także stawu żuchwowego. Ten dział medycyny dzieli się na poszczególne specjalności, m.in. ortodoncję, chirurgię stomatologiczną albo szczękowo-twarzową, periodontologię, protetykę czy endodoncję. Każda z tych specjalności obejmuje swoim działaniem poszczególne obszary organizmu człowieka, które są związane z jego uzębieniem. Jednym z przykładów może być tu endodoncja, która zajmuje się leczeniem chorób miazgi zębów.

Miazga zęba to obszar, w którym znajdują naczynia krwionośne oraz nerwy, które są odpowiedzialne za jego prawidłowe funkcjonowanie oraz utrzymywanie go przy życiu. Bardzo często zdarza się, że leczenie kanałowe pod mikroskopem jest jedyną szansą, żeby ząb mógł dalej funkcjonować. Leczenie to polega na usunięciu z kanałów zęba chorej miazgi, a także całkowitym oczyszczeniu i odkażeniu kanałów. Kanały wypełniane są przy tym odpowiednimi substancjami. Zabieg ten pozwala na nieusunięcie naszego zęba, który może służyć jeszcze przez długi czas. Wiele gabinetów dentystycznych wyposażonych jest w mikroskop, który znacznie ułatwia oczyszczanie kanałów, ale nie tylko. To urządzenie pozwala na leczenie tych zębów, których uratowanie tradycyjną metodą byłoby często niemożliwe.

Często zdarzają się przypadki, kiedy kanały są zrośnięte czy krzywe, albo budowa zęba jest dość nietypowa. Tylko przy odpowiedniemu powiększeniu dentysta (leczenie kanałowe pod mikroskopem dostępne jest w placówce Impla – impla.com.pl/leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem) jest w stanie ocenić sytuację oraz ocalić zęby przed ekstrakcją. Samo leczenie, odbywające się pod znieczuleniem, czasem trwa dość długo i może być naprawdę kosztowne, ale dzięki prawidłowemu leczeniu możemy utrzymać nasze zęby.