Głównym zajęciem rządzących w demokracji jest tworzenie prawa. Trójpodział władzy gwarantuje, że osoby tworzące ustawy, nie będę jednocześnie miały uprawnień wykonawczych, a tym bardziej sądowniczych. Jest to jedna z podstaw mająca zapewnić wysoki poziom tworzonego prawa, gdyż ustawy teoretycznie nie będą tworzone w celu zaspokojenia potrzeb klas wyższych, a dla dobra społeczeństwa. W istocie jednak mimo szczerych chęci politycy bardzo często miewają problem z ocenieniem, co faktycznie dla społeczności będzie korzystniejsze.

W kilkunastomilionowym kraju wyodrębnić można kilkaset najróżniejszych, często bardzo skrajnych poglądów. Wyważenie ich i wybranie konsensusu jest więc zadaniem wyjątkowo ciężkim, szczególnie gdy dochodzi do tematów tak kontrowersyjnych, jak hazard. Wiele krajów zdecydowało się zdelegalizować wszelkie przejawy gier hazardowych, uznając że hazard jest niebezpieczny dla integralności społeczeństwa, może doprowadzić do rozpadu rodzin czy bankructwa jednostek. Jednocześnie tematem poddawanym pod jeszcze szerszą dyskusję pozostała lista tych gier, które za hazard należy uznać oraz tych, na które istnieje pozwolenie. Kraje, które postawiły na legalny hazard dziś szczycą się tym, że mają nad wszystkim kontrolę a zyski przynoszone przez tę branżę są nie do przecenienia. Na bazie zgody na hazard powstały w USA nawet całe hazardowe miasta, jak Atlanta czy Las Vegas, do których codziennie przylatują samoloty pełne hazardzistów z najróżniejszych zakątków świata. Udają się oni do pięknych i nowoczesnych kasyn, gdzie czeka ich pełna profesjonalizmu obsługa, ale przede wszystkim niesamowite wrażenia estetyczne i wizualne w takich miejscach.

Przepych i bogactwo muszą być tam bowiem na bieżąco eksponowane, by podpierać złudzenie, że wszyscy ludzie w tym miejscu są bogaci i szczęśliwi. Dla krajów, które nieprzychylnie patrzą na hazard obraz strzelistych i oświetlonych kasyn nie jest jednak niczym pociągającym, przez co europejski rynek gier karcianych ma się dużo gorzej.