W poprzednim artykule związanym z łożyskami omówiłem kilka aspektów związanych z łożyskami i właściwym, dostosowanym do przeznaczenia typem łożysk. Teraz będę kontynuował te rozważania. No więc zaczynamy. Łożyska – temat numer dwa.

Wybierając rodzaj łożysk

Wybierając łożysko powinniśmy określić jego sztywność, mówiąc inaczej plastyczność, czyli podatność na pewne odkształcenia bez zaburzenia pracy łożyska.
łożyska Pamiętajmy o tym, że każde łożysko, jest elementem technicznym, które jest poddawane nieustannie różnego rodzaju przeciążeniom. Oznacza to powolną amortyzację łożyska. Mówiąc prościej w każdych łożyskach istnieje pojęcie żywotności łożyska czyli czasu jego bezawaryjnej pracy.

Wymiana łożysk z powodu zużycia

Nie zmienia to faktu, że każde łożyskowanie może zostać poddane najcięższej próbie i tej próby nie wytrzymać. Będzie to skutkowało koniecznością wymiany łożysk. Zmierzam tutaj do kolejnej kwestii jaką powinniśmy przeanalizować, czyli metody i prostoty montażu lub demontażu łożysk. Jeżeli w danym projekcie technicznym wykorzystywane jest łożyskowanie, które narażone jest na relatywnie wysoką awaryjność, to powinniśmy zapewnić możliwość szybkiej i możliwie prostej wymiany łożyska, tak aby nie następowały zbyt duże przestoje w pracy danego urządzenia.

W zależności od rodzaju łożyska powinniśmy zwrócić uwagę jak jego budowa i wykorzystanie wpływa na całkowity koszt związany z łożyskami i koszt składowania części zamiennych.

Obciążenie łożyska przy pracy

Inne ważne czynniki uwzględniane przy projektowaniu łożysk to między innymi obciążenie, czyli całkowita wielkość przeciążeń, na jakie narażone jest łożyskowanie. W łożyskach uwzględniamy również obciążalność i trwałość. Każde łożysko ma też pewien współczynnik, który określa tarcie w mechanizmie łożysk. Każde łożysko charakteryzuje się również dopuszczalną prędkością. Niejako pobocznymi aspektami związanymi z łożyskami jest wewnętrzny luz łożyska lub napięcie wstępne, smarowanie i uszczelnienie, które zostały, lub zostaną opisane w kolejnych artykułach o łożyskach.

Tematy łożysk i pokrewne im tematy motoryzacyjne zostały poruszone na stronie http://mpz.com.pl do której odsyłamy czytelników niniejszego artykułu. Na powyższej stronie w niedalekiej przyszłości zostanie również uruchomiony sklep internetowy umożliwiający zamówienie łożyska bez wychodzenia z domu.