Warto zauważyć, że bezpieczeństwo energetyczne uzależnione jest, poza kwestiami związanymi z dywersyfikacją źródeł energii, czy też procentowym udziałem źródeł energii także z kwestiami, które mają związek z jej magazynowaniem. Dlatego też, większość państw świata prowadzi magazynowanie zasobów energetycznych tak, by w przypadku jakichkolwiek problemów na tym polu, móc sobie spokojnie poradzić z konsekwencjami takiej właśnie sytuacji. Przyjrzyjmy się więc temu tematowi nieco bliżej, aby zrozumieć, jak magazynowanie, tak naprawdę, wpływa na bezpieczeństwo energetyczne i w jaki sposób gromadzi się zasoby energii na świecie oraz w Polsce.

Oczywiście, sposoby magazynowania zasobów energetycznych są zróżnicowane w odniesieniu do każdego z zasobów. Inne są bowiem sposoby na przechowywanie gazu ziemnego, a jeszcze inne na ropę, czy też paliwa kopalne. Nie podlega jednak wątpliwościom, że bez magazynowania, nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, czyli stabilnej sytuacji i swoistej ucieczki w sytuacji, gdy nasze źródła energii ulegną awarii, bądź też stracimy do nich dostęp z powodów politycznych. Taka ewentualność zawsze zaś istnieje i trzeba sobie z tego zdać sprawę. Jeśli jednak skorzysta się z odpowiednich magazynów, to przynajmniej przez jakiś czas można taki problem zażegnać, czekając na ustabilizowanie się sytuacji.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, to trzeba przyznać, że w naszym kraju znajdziemy zarówno magazyny gazu, jak i ropy naftowej – tak naziemne, jak i podziemne. Jeśli chodzi o ropę naftową, to naziemne magazyny znajdziemy między innymi na wschodniej granicy. Spodziewać się możemy także kawernowego przechowywania ropy naftowej oraz podziemnych magazynów, które znajdują się w miejscowości Góra. Ponadto, mamy cały szereg magazynów gazu ziemnego – te rozsiane są po całym kraju, co sprawia, że zgodnie z kalkulacjami ekspertów, nawet w przypadku odcięcia nam wszystkich źródeł zewnętrznych gazu, jesteśmy w stanie przez co najmniej miesiąc utrzymać w pełni stabilną sytuację. Tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju zostaje zapewnione na ten okres.

Podobnie sprawa magazynowania, co oczywiste, wygląda także w większości krajów świata. Nie musimy się więc w związku z tym obawiać o nasze bezpieczeństwo energetyczne w najbliższych latach. A jako, że magazynowanie postępuje, to i przemysł powiązany z tym tematem zmienia się na lepsze. Warto więc na pewno tę sytuację docenić tak w teorii, jak i w praktyce i przyjrzeć się jej nieco bliżej. Temat ten bowiem, jest zarówno ciekawy, jak i rozwijający, a przy okazji pozwala nam zrozumieć wszelkie mechanizmy energetyczne rządzące światem. Dodatkowo bezpieczeństwo energetyczne ma bezpośredni wpływ na nasze życie.