Drobne remonty, takie jak odnawianie koloru ścian bądź sufitów można wykonać samodzielnie. Nie jest to trudne. Jednakże jeżeli robimy to po raz pierwszy, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Na początku należy zdecydować o kolorze farby oraz zrobić listę potrzebnych narzędzi. Kolor zależeć powinien od upodobań. Jednak powinno się preferować kolory pastelowe i unikać ciemnych barw. W zestaw narzędzi wchodzi zazwyczaj wałek i to jemu należy poświęcić najwięcej uwagi.


Powinien on być wykonany z dobrego materiału i poręczny w użyciu. Jeżeli oszczędzimy akurat na tym elemencie, cała praca będzie utrudniona. Farba może rozkładać się nierównomiernie, a miejscami mogą powstać zacieki. Poza wałkiem potrzebujemy również pojemnika na farbę oraz specjalnej mieszarki, aby rozrobić pigment z emulsją. Farbę za pomocą wałka należy nakładać równomiernie, a do odcinania sufitów należy użyć taśmy ochronnej. Po wyschnięciu pierwszej warstwy należy nałożyć kolejną, a gdy efekt wciąż jest niezadowalający, można się pokusić o powtórzenie pracy. Ważnym elementem przed rozpoczęciem prac jest również sprawdzenie stanu ściany. Może się bowiem zdarzyć, że przez lata użytkowania powstały na niej pęknięcia, nierówności bądź inne odpryski. Wymaga to zakupienia szpachli oraz małej szpachelki, aby załatać nierówności. Po wyschnięciu należy wyrównać powierzchnie za pomocą drobnego papieru ściernego. Użycie gruboziarnistego produktu niweczy całą pracę i spowoduje jeszcze większe ubytki. Jeżeli remont ma polegać jedynie na tapetowaniu, prace należy rozpocząć od ściągnięcia starej warstwy.

Im lepiej wykonamy tę czynność, tym mocniej będzie trzymała się tapeta. Jeśli jednak wszelkie prace remontowe nas przerażają, a nazwy narzędzi brzmią dla nas niczym słowa w obcym języku, lepiej ułatwić sobie pracę i nająć fachowca. Prace budowlane wykonane nieprawidłowo wkrótce dadzą o sobie znać i będzie trzeba przeprowadzać je od początku. Jeżeli więc nie chcemy tracić dużo czasu na przygotowania i zaznajamiania się z tajnikami budownictwa, lepiej przeznaczyć część sumy na opłacenie fachowców.