Często maszyny do szycia kojarzą się nam z zamierzchłymi czasami naszych babć lub mam, gdy towary w sklepach nie były tak dostępne jak dzisiaj i w związku z tym niełatwo było kupić jakieś eleganckie ubranie. Większość strojów szyto więc w domach, a te osoby, których babcie, mamy lub ciocie doskonale umiały szyć na maszynach i wyczarowywały niesamowicie oryginalne i przepiękne sukienki, spódnice, bluzki, spodnie i inne rodzaje ubrań.

embroiderer-369100_640

Obecnie maszyna do szycia jak http://www.husqvarna-viking.pl/ to rzadkość we współczesnych domach (a co dopiero hafciarki!). Przyzwyczailiśmy się, że w sklepach odzieżowych znajdziemy wszystko, o czym tylko pomyślimy. Jeśli nie uda nam się upolować jakiejś rzeczy w sklepie tradycyjnym, stacjonarnym to wówczas rozpoczynamy poszukiwania w internecie. Wyprawy na zakupy stały się sposobem na spędzanie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Centra handlowe są wypełnione kupującymi od rana do wieczora w każdy dzień tygodnia, nawet w niedziele.

Do pewnego czasu taka sytuacja wszystkim odpowiadała. Jednak trzy kwestie sprawiają, że bardziej wymagające osoby zaczynają odczuwać pewien dyskomfort związany z zakupami ubrań w sklepach.

Pierwszy dyskomfort jest natury moralnej. Wszystkie ubrania dostępne w naszych sklepach są szyte w tak zwanych krajach trzeciego świata przez tanią siłę roboczą pracującą w koszmarnych warunkach, często w fabrykach ubraniowych wielkich sieci pracują też dzieci. Wiele osób nie chce nosić ubrań, które zostały wyprodukowane w nieetyczny sposób. Nosząc je czujemy się współodpowiedzialni za krzywdę innych ludzi.

Druga kwestia budząca niepokój, już dużo mniej poważna, ale równie istotna, to coraz gorsza jakość kupowanych produktów. Często już po pierwszym praniu kolory blakną, nierzadko farbują, a tkanina robi się zmechacona i całkowicie traci pierwotny fason. Do rzadkości należą też naturalne materiały i naturalne barwniki. Często zakładając ubranie z popularnej sieciówki, czujemy się jakby założono na nas sam plastik. Taki materiał oczywiście nie oddycha, więc nie czujemy się w nim komfortowo. Czujemy, że za wydane na ubrania pieniądze powinniśmy otrzymać coś więcej.

Ostatnia kwestia – powtarzalność.

Ubierając się w popularnych, sieciowych sklepach musimy liczyć się z tym, że co chwilę natykamy się na osoby ubrane identycznie albo w tym samym stylu. Jeśli w danym sezonie królują pastelowe, powycierane dżinsy albo inne charakterystyczne trendy, to nie mamy szansy na kupno czegoś innego choćbyśmy nie wiem jak bardzo szukali. Jesteśmy skazani na bycie niewolnikami aktualnej mody, nawet jeśli zupełnie nam ona nie odpowiada.

Dlatego być może warto powrócić do szycia sobie samemu.

Naprawdę nie jest to wcale trudne, a daje niesamowitą satysfakcję i pozwala niedrogo ubrać się w oryginalne, dobrej jakości ubrania, które przetrwają w dobrym stanie przez lata i będą idealnie dopasowane do naszego stylu i wymagań. Dodatkowo szycie na maszynie, jak każde mechaniczne zajęcie, pozwoli nam się odprężyć i zrelaksować, co jest bezcenne w naszych zabieganych czasach.