W aktualnych czasach zapewne wszyscy mają konta osobiste. Są to jedne z kilku odmian depozytów w banku, z jakich naturalnie korzysta w zasadzie każdy.

Konta osobiste można podzielić na wiele przeróżnych gatunków, z których najpopularniejszy jest w szczególności ROR, czyli konto oszczędnościowo-rozliczeniowe. Mianowicie prezentuje się ono w ten sposób, że umożliwia gromadzenie oszczędności i tym samym funkcjonuje jako charakterystyczna odmiana lokaty, czyli w przypadku pokaźnej sumy znajdującej się na koncie, naliczany jest miesięcznie odpowiedni procent, który w formie ekstra środków doliczany jest do całości ulokowanych przez nas środków.

Jednakowoż ostatnio naliczanie odsetek na ROR-ach stało się mniej sprzyjające dla zwykłych zjadaczy chleba. W większości popularnych banków, które pracują od dziesięcioleci, naliczane są okresowe opłaty, które nie dla każdego są niewielkie. W rezultacie za korzystanie z rachunku w ważniejszych bankach przyjdzie nieraz zapłacić nawet i kilkanaście złotych. Szczęśliwie polecanym rozwiązaniem okazują się być konta w bankowości przez Internet, za których prowadzenie nie są naliczane żadne opłaty.

Niemniej jednak to konta oszczędnościowe stanowią perfekcyjne rozwiązanie na odłożenie pokaźnych pieniędzy. Czasami bowiem dzieje się tak, iż pragniemy zebrać większe oszczędności, które potem chcemy spożytkować na wybrany cel. Nie zawsze zbieranie do skarbonki się udaje, bowiem możemy nadal z niej podbierać jakieś drobne na aktualne wydatki. Konto oszczędnościowe pozwala jednak na gromadzenie pieniędzy z dużą stopą procentową. Klienci mają wówczas sposobność dostępu do środków w dowolnym czasie, naturalnie bez utraty odsetek.

Kolejnym gatunkiem depozytu bankowego są oczywiście lokaty terminowe. W tej sytuacji umowa podpisywana jest na ustalony czas i tak samo, jak w przypadku powyżej wspomnianych ofert bankowych, również dotyczy lokowania oszczędności w banku. W tym jednakże przypadku bank zobowiązuje się wypłacić uzyskany kapitał razem z naliczonymi odsetkami na koniec czasu trwania lokaty. Wchodząc w szczegóły, lokaty można by podzielić prócz tego na odnawialne i nieodnawialne. W tym pierwszym przypadku po skończeniu się lokaty jest ona automatycznie ponawiana i nie następuje wypłata środków dla klienta.