W Polsce gra w pokera nie zdobyła takiej popularności jak dla przykładu w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie oszaleli na punkcie tej karcianej gry. Kasyna pękają w szwach podczas pokerowych rozgrywek a w telewizji są przeprowadzane specjalne transmisje, które ogląda kilka milionów ludzi. Ten sport zdobył największą popularność na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, kiedy to na Alasce wybuchła gorączka złota. Górnicy, nie mający szczęścia w poszukiwaniu samorodków, szukali go w grze w pokera.

Tracili przy tym fortuny i zaciągali długi, co skwapliwie wykorzystywali lichwiarze i lokalni przestępcy. Rząd amerykański również niepokoił się takim stanem rzeczy. W ramach rozwiązania tego problemu, zatrudniono Jamesa Kowalskiego, syna polskiego emigranta spod Warszawy. Był on znanym szeryfem na ziemiach Dzikiego Zachodu i wsławił się tym, że gdziekolwiek go przenoszono, tam panował pokój z lokalną społecznością indiańską jak i z dala od przestępców. Teraz jednak zakres problemu był o wiele większy. Kowalski postanowił z pokera zrobić legalną i szanowaną grę, co miało ograniczyć jej dostępność dla biedoty i rzezimieszków. Dodatkowo miały być czerpane z tego dochody, przeznaczane na pomoc dla górników. Pomysł był na tyle dobry, że w przeciągu stu lat poker rzeczywiście stał się grą elity i nie kojarzy się już dziś z nielegalnym hazardem i przestępstwami. Moda na karty powędrowała w świat a roczne dochody kasyn w Ameryce przekraczają kilka miliardów dolarów. Poza tym najważniejszym chyba osiągnięciem Kowalskiego było zlikwidowanie szemranych kasyn, gdzie pijani górnicy tracili majątki a bandyci stanowili prawo pięści. Jednakże Kowalski był człowiekiem czynu i spoczywanie na laurach nie było w jego stylu. Po skończeniu swej dotychczasowej misji, za cel objął wprowadzenie pokera na salony. Dzięki swojej sławie propagował kulturalne rozgrywki za niewielkie pieniądze.

Szerzył jednocześnie zdrowe zasady gry w pokera, które są przeciwwagą dla dawnej formy hazardu. Jego największym dokonaniem było doprowadzenie do powstania światowych rozgrywek w pokera. Było to symbolem zupełnej rehabilitacji pokera, który od tej pory kojarzony był z dobrym wychowaniem i kanonem gier i zabaw ludzi dobrze urodzonych. Niestety w Polsce zupełnie się nie pamięta o tym wspaniałym człowieku. Szkoda, bowiem na całym świecie ludzie związani z pokerem, mówią o nim nie inaczej jak Mistrz.

 

Artykuł gościnny od mistrzów pokera z serwisu http://online-pokern24.com