Co zrobić, gdy nasz wysłużony komputer potrzebuje wymiany na nowszy? W tym artykule opiszę kilka kroków przez które warto przejść planując zakup nowego komputera.

Informacje będą dotyczyć bezpośrednia samych laptopów, czy obecnie najpopularniejszych komputerów przenośnych.

Do czego ma służyć komputer

Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać to do czego będzie nam potrzebny taki laptop. Inny laptop powinniśmy nabyć gdy interesuje nas długa praca w podróży, inny gdy lubimy pograć, a jeszcze inny gdy chcemy zaoszczędzić jak najwięcej.

Do gier warto jest wybrać laptopa, który nie tylko ma szybką dedykowaną kartę graficzną, ale również dobry dysk przechowujący dane. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie dysków SSD do przechowywania często uruchamianych plików o małej wielkości. Ze względu na szybkie czasy dostępu do plików znajdujących się na dysku SSD takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w tego typu przypadkach.

Do mobilnej pracy lepiej wykorzystać oszczędny procesor i wydajne podzespoły. Również mniejszy ekran będzie pobierał mniej energii, jednak w takim przypadku ograniczy nam nieco komfort pracy.

Rozwiązania łączone to takie, które wykorzystują z jednej strony technologie mobilne i energooszczędne, z drugiej pozwalają na rozpędzenie komputera do dużych prędkości za sprawą dedykowanych kart kart graficznych i dodatkowych urządzeń wspomagających, które w trakcie ekonomicznej pracy są wyłączone.

Jaki mamy budżet

Niestety czasem nie możemy mieć wszystkiego co chcemy, dlatego przy ograniczonym budżecie musimy wybierać między jakością i ceną.

Skłonieni niskimi cenami możemy jednak wybrać nie ten sprzęt, który będzie dobry, a taki który bardzo szybko ulegnie uszkodzeniu. Niektóry producenci w ramach swojej produkcji oferują różne serie laptopów różniących się ceną i jakością wykonania. Niższe ceny oznaczają często plastikowe wykończenie i znacznie gorszą trwałość. Wyższa półka cenowa to aluminiowe wykończenie, a czasem nawet tytanowe oraz lepsze jakościowo podzespoły.

Gdzie kupić laptopa

Mogło by się wydawać, że promocje, które słyszymy nieraz w radiu  i widzimy w telewizji są dobrym rozwiązaniem. Często jednak cena, którą widzimy nie jest  w cale okazjonalna, a prawdziwą promocję możemy wyłapać w Internecie.