Posiadanie oszczędności w walutach obcych nie jest w obecnych czasach problemem. Problemem jest ich jak najkorzystniejsze ulokowanie. Jedną z takich metod jest założenie lokaty walutowej i zdeponowanie naszych pieniędzy w banku. Sprawdźmy więc gdzie i na jakich warunkach możemy ulokować nasze pieniądze. W każdym z przykładów zakładamy, że posiadamy dziesięć tysięcy jednostek waluty obcej oraz chcemy je zainwestować na pełny rok. Które banki zaoferują nam najlepsze warunki?

Lokaty w Euro

Jeśli posiadamy oszczędności w euro to najlepiej ulokować je w jednym z dwóch banków: BOŚ Banku lub FM Banku. Pierwszy oferuje produkt pod nazwą „Lokata – oprocentowanie zmienne” a drugi „FM Lokata w walutach wymienialnych”. W każdym z tych przypadków otrzymamy odsetki na poziomie 1,2% w skali roku. Na drugim miejscu znajdzie się jednocześnie lokata w banku BPS o nazwie „Lokata 365” oraz „Lokata – stałe oprocentowanie” z banku BZ WBK. W obu otrzymamy odsetki w wysokości 1,1%. Trzecie miejsce zajmuje lokata w Deutsche Banku, gdzie otrzymamy 1% odsetek.

Lokaty w dolarach amerykańskich

Oszczędności w dolarach amerykańskich nie są już tak popularne, jak w czasach PRL. Jednak w dalszym ciągu wiele osób z przyzwyczajenia posiada oszczędności w tej walucie. Najwyższe odsetki od lokaty w dolarach amerykańskich zaoferuje nam FM Bank ze swoją lokatą w walutach wymienialnych. Zarobimy w ten sposób 1% w skali roku. Na drugim miejscu rankingu znajduje się lokata w BOŚ Banku gdzie zarobimy 0,9% w skali roku. Nieco niższe oprocentowanie plasuje na trzecim miejscu bank BPS – uzyskamy tak 0,8% w skali roku.

Lokaty we frankach szwajcarskich

Oszczędności we frankach szwajcarskich są raczej rzadkością, jednak przy korzystnym kursie walutowym część osób zaopatruje się w dodatkowe franki. Dotyczy to szczególnie osób spłacających kredyty we frankach. Najlepszą ofertę ma obecnie Getin Bank w którym otrzymamy 2,5% w skali roku. Jest to zdecydowanie najwyższe oprocentowanie. Na drugim miejscu znajduje się Deutsche Bank oferujący jedynie 0,45%. Jeszcze niższe odsetki uzyskamy w banku BZ WBK znajdującym się na trzecim miejscu naszego rankingu – będzie to tylko 0,35% w skali roku.

Lokaty w funtach brytyjskich

Ze względu na dużą ilość polaków w Wielkiej Brytanii tamtejszy funt jest bardzo często w posiadaniu osób z naszego kraju. Jeśli chcemy je korzystnie ulokować to najlepiej wybierzmy się do BOŚ Banku. Lokata w funtach przyniesie nam w tym banku 1,9% w skali roku. Nieco mniej, 1,3% w skali roku otrzymamy w FM Banku. Najmniej korzystna oferta na podium to 0,8% oferowane przez BZ WBK.