Każdy z nas posiada w swojej kolekcji obuwia choćby jedną parę butów wykonanych ze skóry naturalnej.  Osoby, które na pierwszym miejscu stawiają sobie kryterium jakości i trwałości wybierają podczas zakupów buty skórzane.  O wielu ich zaletach możnaby mówić bez końca, jednak do głównych i jednocześnie najważniejszych można zaliczyć wymienioną wcześniej trwałość, komfort użytkowania i piękny wygląd.

Buty ze skóry od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nadal jest sporo ludzi gotowych wydać więcej pieniędzy, by je kupić. Gdyby ich spytać, „dlaczego?”, najpewniej odpowiedzieli by różnie, jednak z pewnością powtarzały by się takie zalety jak trwałość, wygoda, elegancki wygląd. Przy takim podejściu, pomimo, że wydamy na buty skórzane więcej niż na buty z eko skóry tak naprawdę możemy zaoszczędzić, ponieważ buty skórzane posłużą nam dłuższy okres czasu.

Nie od dziś wiadomo, że buty skórzane to nie byle szmaciaki i trzeba o nie odpowiednio dbać. Można być pewnym, że odpowiednio konserwowany but ze skóry posłuży nam niejeden sezon. Przy okazji zbijając kontrargument ceny – na dłuższą metę bardziej opłaca się kupić jeden porządne obuwie, niż co roku, nową parę. Za jakość się płaci. Przykładem możne być towar w sklepie Italbut. Jak sama nazwa wskazuje w sklepie tym znajdziemy włoskie obuwie skórzane z wyższej półki.

Kolejną zaletą jest wygląd. Napastowane wyglądają reprezentacyjnie, można ich używać w różnych zestawieniach ubraniowych. Co więcej, buty skórzane, w przeciwieństwie do butów z materiałów sztucznych, nie pękają, nie kruszą się. Może i w wyniku użytkowania powstają zagięcia, lecz można je bez specjalnych problemów usunąć. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na parę elementów. Skóra wchłania wilgoć, dzięki czemu, stopa nie poci się w nich. Jest to także i wada, bowiem kontakt z wodą, np. deszczem, może spowodować, że buty przemokną. Aby tego uniknąć należy stosować specjalne środki impregnujące. Innym wrogiem skórzanych butów jest sól. Na kontakt z nią szczególnie narażeni są ludzie w okresie zimowym. Nie usunięta odpowiednio szybko powoduje, niemożliwe do usunięcia, wyżarte białe ślady. Dlatego też wracając z zimowego spaceru należy szybko wyczyścić buty.

Osoby chodzące w skórzanych butach często do ich zalet dodają wygodę. Bierze się to z naturalnych właściwości skóry. Będąc elastyczną dopasowuje się do kształtu stopy noszącego. A w skutek wspomnianego wcześniej wchłaniania wilgoci, o wiele trudniej nabawić się odcisków chodząc w butach ze skóry.

Jeśli planujemy zakup butów, dobrym pomysłem jest rozważenie, czy nie zapłacić wyższej ceny i kupić buty z naturalnej skóry, które z pewnością będą bardzo wygodne i posłużą nam przez dłuższy okres czasu.