Planując Sylwester w górach wiele osób nie tyko na nocleg wybiera Zakopane, ale planują całą imprezę sylwestrową w różnych ciekawych miejscach. Dla wielu same Krupówki to nie jest atrakcja.

Ciekawe miejsca na Sylwestra

Są rozliczne wariackie projekty na spędzenie Sylwka w górach. Jeden z nich to fetowanie tej wyjątkowej nocy w roku na Kasprowym. Rzecz zrozumiała, nie chodzi o dach hotelu Kasprowego Mercury, acz dla jakiejś grupy urlopowiczów uciecha w tym czasie na deskach wyszukanego obiektu to przywilej. Mówimy o najprawdziwszym Sylwestrze, na najprawdziwszym szczycie – Kasprowym Wierchu. W jaki sposób może wyglądać takowa imprezka?

Noclegi w Zakopanem

Noclegi w Zakopanem

Kasprowy Wierch – sylwestrowe miejsce

Tenże sam wierch Kasprowego Wierchu jest atrakcją samą w sobie, głównie w taką noc, jednak pomocniczym atrybutem jest tam obserwatorium meteorologiczne. W zeszłym roku bawiło się dookoła niego 30 osób. Jak tam trafili? Jedni ze schroniska Murowaniec, inni na skroś Goryczkową z Zakopanego. Wielu zrezygnowało z noclegu w Zakopanem, aby tylko zobaczyć to miasto z góry z samego Kasprowego.Było lodowato, czyli tak jak przystało na godziwą zimę w Górach, niebiosa gwieździste, wiatr mizernie przywiewał, jakby się domyślał, że nie może popsuć rozkosznej rozrywki imprezowiczom urządzaniem zawieruchy. Sylwestrowicze rozgrzewali się nieco herbatką z termosu zamiast alkoholem, z przyczyn zrozumiałych. No może do herbat na smaczek uzupełniło się co cokolwiek. O północy padły winszowania, a góralskie przyśpiewki poszły w ruch.Niestety, o hucznych pokazach fajerwerkowych mowy być nie mogło, gdyż TPN nie darowałby tego gierojom. Świstaki wybudzone ze snu zimowego, podobnie nie byłyby oczarowane. Jedyny do przyjęcia hałas wiązał się z otwarciem szampana, jakiego należało ekspresowo napić się, by tenże nie uległ zamarznięciu w plastykowym kubku. Zaś z perspektywy Kasprowego podziwiano parada rozbłyskujących rac i petard odbywający się w metropoli Tatr – Zakopanem. Po celebrowaniu dwunastej godziny sylwestrowej, narciarze będący w miłym upojeniu procentowym, zaczęli zjeżdżać w dół, natomiast inni podreptali piechotą. Niegdyś w rejonie stacji kolejki odbywały się zabawy sylwestrowe, jednakże droga powrotna dla uczestników, będących po kilku głębszych, zagrażała runięciem w urwisko. Poniechano więc z tego wariantu wydarzeń.

Informacje o samym Kasprowym Wierchu

Dla tychże, którzy tegorocznego Sylwka mają chętkę spędzić właśnie w wyżej przedstawionych okolicznościach, kilka słów przypomnienia na temat owego słynnego wierzchołka. Kasprowy Wierch dumnie wznosi się na wysokość 1987 metra n p m. w Tatrach Wysokich. Jest usytuowany w grani koronnej tychże Gór. Znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Doliny, nad jakimi się wznosi to : Dolina Bystra, Suchej Wody Gąsienicowej, Cicha ( po stronie słowackiej ). Są to walne doliny. Do Doliny Kasprowej, która jest prawostronnym odgałęzieniem Doliny Bystrej, opadają spadziste ściany Kasprowego. Ta strona masywu jest niezbyt przystępna. Znajdują się w niej żleby, z który najpopularniejszy jest Żleb pod Palcem. Wędrowcy szturmują Kasprowy Wierch od dawien dawna, bo już od 50 lat XIX wieku. Narciarze upatrzyli sobie ten masyw od pierwszych lat XX wieku. Powiada się, że to właśnie Kasprowy jest najczęściej odwiedzonym szczytem Tatr.

Dla wielu wybierających się w góry jednak nie Kasprowy Wierch będzie miejsce zabawy i noclegu. Wielu jednak a może nawet większość nie zamieniłaby samego Zakopanego na żadne inne miejsce. Dla większości korzystających z noclegów podczas sylwestrowej nocy jako swoje miejsce wybierze Krupówki.