Próbując ustalić historię i przeszłość najróżniejszych gier, zabaw czy tradycji, bardzo często napotykamy na wielki problem z ustaleniem prawdziwego źródła. Wiele z tych rzeczy było bowiem przekazywanych jeszcze przed wieloma wiekami z ust do ust, więc ostatecznie plotka mogła znacznie różnić się od oryginału. Często podpatrzone na wyprawie handlowej na drugą półkulę ziemską gry i sposoby spędzania czasu zostały przywiezione z powrotem statkami, ale marynarze specjalnie lub niecelowo przekazywali zasady danej gry swoim znajomym już ze zmianami.


Często jednak zmiany te okazywały się słuszne i tylko one zapewniły grze przetrwanie przez kolejne wieki. W istocie działo się chociażby z pokerem, który teoretycznie rozgrywany był najpierw przez marynarzy pływających po rzece Missisipi. Widać jednak w nim liczne elementy zaczerpnięte ze starochińskich gier. Niektóre rozrywki i gry zostały natomiast zmodyfikowane z pełną premedytacją, tak by lepiej pasować do określonego celu. A cele te mogą być różne, ponieważ nawet gry karciane, chociaż wydawało by się, mało ekscytujące, mogą zarówno mieć charakter sportowy, jak i rozrywkowy lub hazardowy. Szczególnie w pierwszym i ostatnim przypadku, gdy mówimy o grach karcianych dostosowanych do sportu lub hazardu, widać wyraźne zmiany w systemie. Popularne u nas oczko musiało zostać przystosowane do gry w kasynie, ponieważ miejsca te charakteryzują się tym, że właściciel kasyna, reprezentowany przy stole przez krupiera lub dealera, musi mieć matematycznie chociaż ułamkową przewagę nad graczem.

Chociaż podstawa gry pozostała ta sama – wygrywa zawodnik, który jako pierwszy zbierze kartami 21 punktów, lub będzie tej wartości najbliżej – to konieczne było wprowadzenie pewnych kosmetycznych zasad. A wśród nich najważniejsza i dziś z punktu widzenia doświadczenia oczywista jest ta, według której krupier ma absolutny zakaz dobierania kart jeśli ma już w swoich kartach 17 punktów lub więcej. Krupier ma także zawsze tylko jedną kartę odkrytą, druga pozostaje zakryta dla wszystkich graczy.