Kiedy ktoś usłyszy dzisiaj słowo fantastyka lub fantasy, pierwszym jego skojarzeniem jest zazwyczaj tytuł “Władca pierścieni” oraz nazwisko Tollkien. Nie ma w tym nic dziwnego bowiem stworzone przez Anglika dzieło jest podręcznikowym przykładem literatury fantastycznej, które zaliczamy do podgatunku zwanego fachowo high fantasy. Cała fabuła w dużym skrócie polega na przedostaniu się głównych bohaterów do określonego świata, gdzie muszą oni zniszczyć pierścień. Jest to zadanie ekstremalnie trudne, które wymaga użycia wielu magicznych przedmiotów i zaklęć. Bohaterowie mają ich w zanadrzu bardzo wiele i chętnie z nich korzystają. Z racji swojego pochodzenia i rasy ich umiejętności dość znacznie różnią się między sobą.

Rasa krasnoludów posiada zupełnie inne cechy aniżeli rasa hobbitów. Postacie różnią się też wyglądem. Wyobraźnia autora przerosła najśmielsze oczekiwania. Jest to szczególnie widoczne w filmach nakręconych na podstawie tej kultowej powieści fantasy. Reżyser doskonale odwzorował postacie. Nadał im wygląd, który w niektórych momentach przeraża. Smoki, hobbity i krasnoludy to najmilsze dla oka widoki, bowiem na ekranie pojawia się cała zgraja monstrów, które powodują przyspieszone bicie serca. Postacie są brzydkie, żeby nie powiedzieć ohydne. Straszą swoim wyglądem. Ale tak jest ich rola. Mają urozmaicić fantastyczny świat, tak aby czytelnik i widz poczuł się jak w innym wymiarze.

Świat przedstawiony jest pełen kolorów i magii. Rusałki, magiczne zwierzęta i czarodzieje są spotykane na każdym kroku. Wątki miłosne są umieszczone w wyjątkowych sceneriach, pełnych czarodziejskich zaklęć i przedmiotów. Magia jest zresztą elementem bardzo często pojawiającym się na łamach utworu oraz filmu. Jej zakres zależy od umiejętności bohaterów i poziomu magicznego zaawansowania.