Generatory ozonu to urządzenia, które obecne są na polskim rynku już od pewnego czasu. Najczęściej są one wykorzystywane do ozonowania klimatyzacji w samochodach.

Czy ozon jest pierwiastkiem chemicznym?

Ozon to nie odrębny pierwiastek, ale alotropowa odmiana doskonale nam znanego tlenu. Powstaje w otoczeniu urządzeń elektrycznych, w których dochodzi do przeskakiwania iskry elektrycznej lub po gwałtownej burzy. W sąsiedztwie wspomnianych urządzeń, ale także w powietrzu po przejściu burzy możemy wyczuć mocny zapach – to pachnie ozon. Ozon jest gazem obecnym w atmosferze w bardzo znikomej ilości. Mimo że jest go bardzo mało (litr ozonu przypada na sto milionów litrów powietrza) ma dla nas bardzo ważne znaczenie: pochłaniania znajdujące się w świetle słonecznym promieniowanie nadfioletowe oraz znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia. Niskie stężenie ozonu niszczy znajdujące się we wdychanym przez nas powietrzu bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki.

Czym są generatory ozonu?

To urządzenia, które służą do sztucznego wytwarzania ozonu. Dzięki nim silne właściwości odkażające, jakie ma ozon można wykorzystać między innymi do odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Dzięki nim pozbędziemy się nie tylko substancji, które wymieniliśmy wyżej, ale także przykrych zapachów z auta. Urządzenia te wytwarzają ozon imitują wyładowania elektroniczne bądź też emitując promienie UV.

Jak wygląda prawidłowe ozonowanie samochodu?

Nie ma znaczenia, czy samochód będziemy ozonować samodzielnie czy w serwisie klimatyzacji, zawsze proces ozonowania powinien przebiegać identycznie. Jedyna różnica to taka, że domowe ozonatory mają mniejszą moc niż te profesjonalne. Stąd też te pierwsze możemy podłączyć do gniazdka zapalniczki znajdujące się w aucie, a te drugie wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego. Przed ozonowaniem koniecznie należy uruchomić silnik i włączyć klimatyzację. Klimatyzacja powinna zostać ustawiona na maksymalną wydajność. Powinna również pracować w zamkniętym obiegu. Ozonatory w zależności od wydajności pracują minimalnie 15 minut, maksymalnie godzinę. W zależności też od wydajności usuwają 400, 1000 lub 6000 i więcej miligramów zanieczyszczeń na godzinę. Ozonowanie można wykonywać tylko pod warunkiem, że temperatura wewnątrz kabiny będzie wynosiła nie więcej niż 25 stopni. W wyższej temperaturze ozonowanie nie jest skuteczne, ozon pod wpływem wysokiej temperatury rozpadnie się. Sam ozonator nie może być ustawiony w miejscu narażonym na emisję słońca. Jeśli nie mamy możliwości ustawienia samochodu w cieniu, na ozonowanie wybierzmy pochmurny dzień. Zanim zaczniemy ozonować samochód musimy wybrać czas pracy ozonatora. W czasie jego pracy nie możemy pozostać w kabinie auta. Musimy także pozamykać w aucie okna i drzwi. Nie ma jednak konieczności demontowania radia, czy też usuwania pokrowców. W aucie możemy także pozostawić nadajnik GPS. Kiedy ozonator automatycznie się wyłączy musimy wnętrze auta wywietrzyć. Otwieramy więc w nim zarówno drzwi, jak i okna. Jeszcze przez około trzy dni w wnętrzu auta może się unosić delikatny zapach ozonu. Jego stężenie jest jednak tak niskie (stopniowo będzie się jeszcze bardziej obniżać), że nie zagraża naszemu zdrowiu. Nie musimy więc tym zapachem przejmować.

Zalety ozonowania samochodu

Obecnie nie jest znana metoda, która w bezpieczniejszy niż ozonowanie sposób pozwala oczyścić układ klimatyzacji w samochodach. Ozonowanie to skuteczny sposób na pozbycie się znajdujących się w układzie klimatyzacji bakterii, wirusów, alergenów i przykrych zapachów. W trakcie ozonowania nie ma żadnych odpadów, nie emitowane są żadne szkodliwe substancje, które zagrażałyby naszemu zdrowiu oraz zdrowiu zwierząt. Istnieje wiele argumentów świadczących o tym, że ozonowanie samochodu jest bezpieczne. Jednym z nich jest fakt wykorzystywania ozonatorów w placówkach służby zdrowia oraz ozonoterapia, która pomocna jest w leczeniu chorób wywoływanych przez wirusy, oparzeń, choroby niedokrwiennej serca. Ozonowanie jest naprawdę w stu procentach bezpieczne, a do tego wyjątkowo skuteczne.

Jaki ozonator wybrać do samochodu? Odpowiedź w artykule na temat ozonowania aut napisanym przez ekspertów z KoronaOzon