PDA czyli Personal Digital Assistant przetłumaczone dosłownie na język polski oznacza tyle co osobisty cyfrowy asystent. Jednym z rodzajów takich osobistych komputerów kieszonkowych jest palmtop. Sama nazwa wskazuje że urządzenie to mieści się w dłoni. Są to komputery programowalne, tzn można na nich instalować oprogramowanie. Palmtopy wyposażone są w ekran dotykowy. Obsługiwać je można tzw. rysikiem po prostu pisząc nim po ekranie. Palmtopy mają funkcję rozpoznawania pisma odręcznego.

Można zatem spisywać na nim na bieżąco notatki, klasyfikować je i archiwizować. Niektóre urządzenia tego typu wyposażone są w mini klawiaturę. Przydatną funkcją jest też kalendarz czy książka adresowa. Dodatkowo palmtopy mogą być wyposażone w aplikację do odczytywania e-booków, przeglądarkę do zdjęć. Można na nich archiwizować dane, odtwarzać filmy. Czasami mają wbudowaną kamerę, wyposażone są w dodatkowe urządzenia wewnętrzne pozwalające odtwarzać muzykę w formacie mp3. Podobnie jak inne komputery przenośne (netbooki, laptopy) mogą mieć dostęp do Internetu i są wyposażone w przeglądarki internetowe, komunikatory. Mają też wbudowane moduły GSM i potrafią współpracować z urządzeniami GPS. Palmtopy zapewniają łączność z innymi urządzeniami zewnętrznymi poprzez porty podczerwieni IrDA, Bluetooth, a także WiFi. Z komputerem stacjonarnym łączą się poprzez łącze szeregowe takie jak USB. Dzięki temu można instalować oprogramowanie z komputera stacjonarnego, a także archiwizować dane zebrane na palmtopie, zabezpieczając je przed niespodziewaną utratą.

Dzisiejsze palmtopy niewiele ustępują innym komputerom przenośnym takim jak laptop, czy netbook. Wyposażane są bowiem w systemy operacyjne takie jak Windows Mobile czy Palm OS. Powoduje to, że można na nich instalować odpowiedniki większości programów dostępnych na komputerach stacjonarnych. Tańsze wersje palmtopów mają jedną wadę. Są mało odporne na wstrząsy i uderzenia. Rozwiązaniem są urządzenia zwane MDA (mobile Digital assistant). Wytrzymują upadki z wysokości do 1,80m na powierzchnie betonowe. Niestety ta cecha sprawia, że koszt takiego komputerka jest porównywalny do kosztu średniej klasy tzw. domowego komputera stacjonarnego.