Dla wielu z nas skrót PDA nic nie znaczy i nawet nie zastanawiamy się co oznacza. Jednak dla tych osób, które są zaciekawione skrót PDA oznacza z języka angielskiego Personal Digital Assistant. Możemy również spotkać się z określeniem Plamtop. Tak, więc PDA jest to bardzo mały komputer osobisty. Jest on jeszcze mniejszy niż laptop bądź też notebook. Także PDA czyli te małe komputerki możemy mieć zawsze ze sobą tam gdzie chcemy. Są one łatwe w transporcie ponieważ możemy nawet przenosić je w kieszeni nie zaś jak laptopa w specjalnej torbie na komputer.

Oczywiście jest to komputer osobisty ponieważ zapisujemy w nim wszystkie ważne dla nas wiadomości, zdarzenia, posiadamy w nim również własną książkę adresową, w której trzymamy adresy bliskich nam osób. Należy wspomnieć, że tego rodzaju komputery są coraz bardziej rozpowszechnione na całym świecie ze względu na posiadanie przez nich licznych funkcji oraz usług, z których możemy korzystać. Można w nich instalować oprogramowanie jakie tylko chcemy. W każdym jednak momencie możemy je zmieniać oraz dokonywać różnego rodzaju zmian. Takie oprogramowanie należy kupić w sklepie z telefonami komórkowymi, można zapytać się także w sklepie komputerowym jak również zakupić w Internecie. Takie plam topy mogą być obsługiwane wyłącznie specjalnym rysikiem ze względu na ekran dotykowy. Niektóre modele posiadają specjalnie wbudowaną klawiaturę, która umożliwia pisanie tekstu. Także zastosowanie tego rodzaju komputerków przenośnych jest bardzo szerokie. Do podstawowych funkcji tych komputerów można zaliczyć między innymi: kalkulator, kalendarz, notatnik. Umożliwiają one również czytanie wszelkiego rodzaju e-booków, dzięki dużej pamięci można przechowywać w nim liczne zdjęcia jak również filmiki oraz wszelkiego rodzaju dokumenty.

Kolejnymi funkcjami jakie umożliwia nam to urządzenie są oczywiście kręcenie filmów, robienie zdjęć jak również odtwarzanie muzyki, wbudowane GPS, gry oraz wiele innych. Jednak jest on bardzo drogi dlatego stać na niego jedynie ludzi, którzy dobrze zarabiają. Na pewno każdy z nas chciałby być posiadaczem tego małego komputera, którym by zastąpił normalny komputer stacjonarny bądź też laptopa. Można je kupić między innymi w dobrze wyposażonym sklepie z telefonami komórkowymi. Jednak z biegiem czasów staną się one coraz bardziej znane i rozpowszechnione.