Róże wielokwiatowe są praktycznie najbardziej popularną odmianą róż, które stanowią ozdobę ogrodową oraz są wykorzystywane jako róże cięte na bukiety do wazonów. Eleganckie pąki, które cechują się smukłymi i wydłużonymi kształtami, tworzą kwiaty, które mogą osiągać nawet do 20 cm. Czasami na kolczastych pędach można dostrzec nie tylko pojedynczy kwiat, ale nawet kilka. Chociaż wyróżnia się wiele barw, to czysto niebieska róża nadal jest niespotykanym okazem.

Róże cięte mogą więc przybierać barwy od bieli aż po czerń, co z pewnością przydatne jest do dekoracji wnętrz. Jeśli chodzi o zapach to zarówno róże wielokwiatowe czy też róże okrywowe mogą mieć intensywny zapach, a czasem może być on praktycznie niewyczuwalny. Jednak te róże, nawet róże cięte (hyzowie.com/13-roze-ciete), które mają słaby zapach, zazwyczaj dłużej utrzymują płatki, co też ma przecież swoje zalety.

Dużą zaletą dodatkową, którą odznaczają się ponadto róże wielokwiatowe jest to, że mogą ponownie zakwitnąć w ciągu sezonu wegetacyjnego, chociaż następne kwitnienie jest mniej spektakularne, to nadal pozostaje czymś niesamowicie pięknym. Szlachetne róże, jakimi są róże wielokwiatowe, wymagają większej opieki ze strony ogrodnika niż dla przykładu róże okrywowe.

Pielęgnacja ma już znaczenie od etapu sadzenia, gdzie ważny jest odpowiedni dobór miejsca i dobrze przygotowana gleba. Róże wielokwiatowe cenią słoneczne i przewiewne miejsca, co ma swoje zalety, ponieważ takie stanowiska ograniczają rozwój chorób grzybowych. Wymagają one też specjalnego cięcia, które pobudzi je do wzrostu kwiat i ma też wpływ na długość pędu czy obfitość kwitnienia.

róże w ogrodzie gwarantują piękne róże cięte w domu

Z kolei róże okrywowe są znacznie łatwiejsze w uprawie, są świetnym wyborem dla osób, które zaczynają swoja przygodę w ogrodzie. Nie potrzebują one szczególnego doglądania, a ich odmiany są odporne na choroby. Róże okrywowe cechują się naprawdę długim kwitnieniem i również mogą zakwitnąć dwukrotnie w sezonie. Najlepiej sadzić je wczesną wiosną lub późną jesienią. Należy pamiętać o tym, aby kupować je w pojemnikach i posadzić razem z bryłą ziemi, w której się znajdowały, co ułatwi ich bezproblemowe przyjęcie się.

Róże okrywowe lubią miejsca nasłonecznione i przewiewne, a gleba powinna być bogata w próchnicę. Dlatego też jeśli ziemia w naszym ogródku należy do tych bardziej piaszczystych, to trzeba będzie ją dodatkowo wzbogacić kompostem. Natomiast jeśli gleba jest gliniasta to warto dodać piasku u kompostu.