mała łazienkaWłaściciele małych łazienek zazwyczaj narzekają na to, że ich „pokoje kąpielowe” są wyjątkowo nieustawne i trudne do zaaranżowania tak, aby wewnątrz możliwe było umieszczenie wszystkiego, co jest akurat niezbędne w taki sposób, aby pozostał chociaż skrawek wolnej przestrzeni, po której można byłoby się swobodnie poruszać. Okazuje się jednak, że o ile małe pomieszczenie wymaga odpowiedniego nagimnastykowania się podczas remontu, nie stanowi największego problemu dla architektów oraz producentów materiałów wykończeniowych.

W pierwszej kolejności podczas odświeżania wizerunku łazienki najważniejsze są płytki łazienkowe, które sprzedawane są współcześnie w nieskończonych formatach, wzorach i kolorach. Bogaty wybór daje nam też nieskończone możliwości kreacyjne, dzięki czemu – za pośrednictwem odpowiednich kontrastów oraz właściwie dobranych barw – można optycznie powiększać i wydłużać wnętrze. Właściciele małych łazienek popełniają zwykle podstawowy błąd decydując się na małe płytki łazienkowe oraz zminiaturyzowaną armaturę, przez co zamiast pozytywnego efektu uzyskuje się wrażenie przepychu i przytłoczenia. Na co więc stawiać? Na klasykę i prostotę. W małej łazience doskonale sprawdzą się meble i urządzenia w standardowych rozmiarach, najlepiej byłoby jednak, gdyby wszystko było podwieszane i odciążało w maksymalny sposób podłogę. Im więcej przestrzeni, tym lepiej, co nie oznacza wcale, że mamy rezygnować z czegokolwiek. Jeżeli chodzi o płytki łazienkowe, w małych wnętrzach najrozsądniej będzie postawić na glazurę w klasycznych formatach lub też tych powiększonych. Niezwykle istotna jest sama kolorystyka, dlatego też bogate motywy dekoracyjne oraz ciemne barwy, które optycznie zmniejszają wnętrze, nie będą dobrym rozwiązaniem.

Jeżeli nasza łazienka jest wyjątkowo nieustawna i nie mamy na pomysłu na jej rozsądne zaaranżowanie, zawsze możemy zwrócić się po pomoc do doświadczonych projektantów, którzy coraz częściej zatrudniani są na stałe także w dużych centrach budowlanych.