Argument pieniędzy i zysku jest w dzisiejszej rzeczywistości wyjątkowo akcentowany i pożądany. Za pieniądze ludzie gotowi są zmienić miejsce zamieszkania, pracę lub nawet zdradzić ukochaną osobę. Nie zawsze jednak zyski i dochody da się przełożyć na wymierne korzyści, szczególnie jeśli miały by one płynąć z wątpliwych źródeł. Z tego też względu wiele krajów trzyma się sprawdzonej konserwatywnej polityki, według której hazard, prostytucja i narkotyki sa złem, które bezapelacyjnie trzeba usunąć ze społeczeństwa i niszczyć każdy ich przejaw.


Tylko liberalne kraje zdecydowały się zastosować politykę kontrolowania – skoro zła nie da się wyplenić i zawsze zejdzie do podziemi, lepiej żeby władza miała nad daną dziedziną kontrolę i najlepiej wiedziała, co się dzieje w danej branży. Niektóre branże generują niesamowite zyski, szczególnie sprzedaż nielegalnych dóbr i usług. Zapotrzebowanie na prostytucję czy hazard było na świecie od tysięcy lat i nikt nie sprawił, że problem zniknął. Dlatego wielu rządzących dziś światem woli opodatkować kasyna i domy publiczne, wyznaczyć surowe zasady, którym te lokale muszą sprostać, wydawać koncesje i sprawdzać finanse. Podatki z działalności kasyn w wielu miastach, jak Las Vegas czy Monte Carlo stanowią ogromny procent corocznego budżetu. Nie dziwi więc, że niektórzy nie chcą za żadną cenę zrezygnować z przychodów i zysków, jakie kontrolowanie tych branż przynosi. Często w państwach tych zastosowano specjalne stawki podatkowe dla tego typu działalności, by dodatkowo zniechęcić inwestorów i zmniejszyć liczebność tych niebezpiecznych lokali.

Mimo wszystko, nawet horrendalne często kwoty, jakie państwo życzy sobie za zezwolenie na działalność, nie odpędzają kolejnych właścicieli od budowania kasyn czy salonów gier. Wiedzą oni, że poprzedzona odpowiednimi badaniami analiza rynku umożliwi wybranie takiego miejsca i czasu na postawienie kasyna, że zawsze w okolicy znajdzie się target, który chętnie z nowej okazji skorzysta, zostawiając tam swoje pieniądze.