Umiejętność zajęcia sobie czasu jest bardzo przydatna, szczególnie jeśli dysponujemy nim w nadmiarze. Ludzie od dawna dążyli więc do stworzenia różnych ciekawych aktywności, które umilą spędzanie czasu. Zaczęto więc wymyślać gry i zabawy towarzyskie, w znaczącej większości opierające się na jakiś starożytnych zasadach, z odpowiednimi modyfikacjami. Szachy, chociaż ich wielowiekowa historia zapewniła im wielki szacunek wśród wyższych sfer, ze względu na skomplikowane zasady i długość rozgrywki, a także dość kontrowersyjną widowiskowość pojedynku, nie nadawały się do gry w przerwie między pracą. Zabranie szachownicy ze sobą w niedostępne miejsca lub do pracy było wyjątkowo ciężkie.


Zaczęto eksperymenty z innymi formami gier i dość szybko stworzono talię kart. Talia składa się z 52 kart oznakowanych kolorami i figurami. Kolory w większości gier są mniej istotne, ważniejsze są wartości kart – od dwójki do dziesiątki, walet, dama, król, as i joker. Oczywiście najprostszym wariantem wykorzystującym karty była by potocznie nazywana wojną gra karciana, w której kładziemy losowo otrzymaną kartę na stół a wygrywa ten, który położy wyższą kartę. Rozgrywka ta jest bardzo szybka, jednak mało widowiskowa i oparta na szczęściu. Bardzo szybko wprowadzano nowe rodzaje gier, a wśród nich poker, który do dziś króluje w kasynach i na turniejach sportowych. Jego najpopularniejsza odmiana texas hold’em ma na całym świecie setki tysięcy wiernych miłośników. Przewagą tej gry, nad innymi jej odmianami, jest przede wszystkim fakt, że element szczęścia można odpowiednio zniwelować lub zmaksymalizować według własnego działania.

Umiejętność liczenia i szacowania szans wymaga bardzo konkretnej wiedzy matematycznej, a jeszcze bardziej przydatna przy stole umiejętność czytania ruchów i mimiki swoich oponentów to już wyższy poziom, na który niewielu potrafi wejść. Poker jest jednocześnie grą, która bardzo brutalnie obnaża wszelkie braki w technice i przygotowaniu – niedoświadczony gracz zostanie przez zawodowców ograny w mgnieniu oka.