Jeżeli skończyłeś właśnie studia i zaczynasz szukać pracy, będziesz potrzebował wielu informacji, aby przejść przez ten proces skutecznie. Czy wiesz, gdzie i jak szukać? Czy orientujesz się w zagadnieniach takich jak systemy wynagradzania? Jeżeli nie, będziesz potrzebował pogłębić swoją wiedzę.

Możesz zacząć od rozmowy ze znajomymi. Wiele wolnych etatów nie jest szeroko reklamowanych, ale zwykle będą o nich wiedzieć pracownicy różnych firm. Możesz więc porozmawiać z tymi kolegami, którzy pracują w większych zakładach i dowiedzieć się, czy w ich firmie nie ma akurat miejsca dla Ciebie. Dzięki temu łatwiej dostaniesz się na rozmowę kwalifikacyjną i proces szukania pracy znacznie przyspieszy.

Inną metodą jest wyszukiwanie ogłoszeń. Jeżeli chcesz się skupić na tych lokalnych, możesz zacząć od czytania ogłoszeń w prasie. Bardzo często znajdziesz tam ciekawe oferty, dzięki którym być może dostaniesz pracę. Warto sprawdzać w codziennych gazetach – to tam pojawiają się zwykle najnowsze ogłoszenia. Nie ograniczaj się najlepiej do jednej gazety – zorientuj się, które z nich publikują najwięcej ciekawych ogłoszeń i wybierz trzy lub cztery z nich. Wejdź do Internetu. To tam znajdziesz najwięcej ogłoszeń o pracę. Będzie on szczególnie pomocny, jeśli nie chcesz ograniczać się tylko i wyłącznie do ogłoszeń lokalnych i interesują Cię również te z całego kraju. Możesz zacząć od wyszukiwania ogłoszeń na portalach dedykowanych ich publikowaniu – znajdziesz ich przynajmniej pięć. Warto również zajrzeć na inne strony, takie jak na przykład serwisy aukcyjne. Bardzo często będą zwierać one różne ogłoszenia. Możesz na nich również zareklamować swoje umiejętności i być może pracodawca się z Tobą skontaktuje.

Nie zapomnij też skorzystać z Internetu, aby zrozumieć pojęcia, które są dla Ciebie niejasne. Sieć to bardzo rozbudowane źródło informacji i ciekawych wiadomości, które mogą Ci się przydać. Możesz na przykład wyszukać informacje o danym pracodawcy zanim wybierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. Dodatkowo pamiętaj też o tym, by wyszukać informacje teoretyczne.

Mogą to być na przykład różne sposoby zatrudnienia – takie jak umowy zlecenie czy umowy na stałe – albo konkretne pojęcia. Jeżeli nie wiesz na przykład na czym polega system ocen pracowniczych (zobacz na: anacco.pl/system-ocen-okresowych), możesz z łatwością wyszukać to pojęcie i poszerzyć swoją wiedzę.