Wiosna jest okresem, kiedy najczęściej decydujemy się na remont. Same prace należy jednak dobrze przemyśleć. Od rodzaju usług będzie zależała cena, jak i czas pracy ekipy budowlanej. Plany remontowe należy zacząć od sporządzenia kosztorysu. Poza głównymi kosztami, dwoino się również uwzględnić sporą kwotę na nieprzewidziane wydatki. Zdarza się, że w trakcie prac zabraknie materiałów, albo część z nich zostanie uszkodzona. Każde pojawiające się utrudnienie w pracach remontowych związane jest ze wzrostem kosztów.


Dlatego należy przeznaczyć na ten cel około 30 % całej sumy. Jeżeli sami zakupujemy materiały, to trzeba dokładnie wymierzyć powierzchnię. Każdy błąd pomiarowy może nas kosztować dodatkowe wydatki, wycieczkę do miasta po brakujące elementy oraz przedłużający się czas pracy fachowca. Dobrym pomysłem jest planowanie zakupów z pewnym wyprzedzeniem. Dzięki korzystaniu z usług hurtowni, materiały można zamówić wcześniej i po niższych cenach. Nie należy również zapominać o narzędziach i materiałach zabezpieczających mieszkanie. Może to być taśma ochronna, bądź folia na podłogi. Samo zabezpieczenie mieszkania również jest czasochłonne. Szczególnie jest to istotne przed pracami, takimi jak zakładanie płyt gipsowych, tynkowanie czy wymiana okien. Wtedy bowiem wytwarza się bardzo dużo pyłu. Aby ochronić nasze meble i sprzęt, należy je pokryć folią bądź gęstotkaną tkaniną. Jeżeli jest to możliwe, najprostszym i najpewniejszym sposobem zabezpieczania sprzętów jest wyniesienie ich na czas remontu z mieszkania. Wszelkiego rodzaju prace związane ze stolarką sprawiają również dużo kłopotów.

Podczas cięcia drewna wytwarzają się takie odpady, jak troty czy pył, które wnikają praktycznie wszędzie. Jeżeli jednak prace dotyczą wymiany elektryki, możemy spodziewać się, że zanieczyszczeń będzie mniej. Również i tzw. bielenie sufitów lub malowanie ścian nie powoduje dużych zabrudzeń. Wystarczy jedynie zakryć wszystkie przedmioty, by nie uległy poplamieniu farbą. Czasem można oszczędzić na najmie ekipy budowlanej i niektóre czynności wykonać samodzielnie.