Każdy z nas któregoś dnia zauważy, że farba w salonie już dawno straciła swój odcień, a kran coraz bardziej przecieka. Gdy mieszkanie wymaga remontu, to domownicy często decydują się niego z ciężkim sercem. Prace remontowe, szczególnie jeśli dotyczą poważnych instalacji, takich jak: odnowa elewacji, hydraulika itd. zwykle trwają ponad tydzień. Wiąże się to z codzienną obecnością ekipy remontowej, co ogranicza naszą prywatność i swobodę we własnym domu.

Co najgorsze, trudno jest utrzymać porządek nawet w pomieszczeniach najbardziej oddalonych od tych, gdzie przeprowadzane są prace. Nawet wykorzystując każde możliwe zabezpieczenie, nie jesteśmy w stanie zapobiec roznoszenia kurzu, pyłu i piasku. Remonty, bez względu na charakter, sprawiają, że w całym domu panuje bałagan, a my możemy jedynie bezradnie patrzeć jak nasze, zwykle lśniące czystością wnętrza, pokrywają się coraz gęstszą warstwa kurzu. Czasem decydujemy się na wynajęcie ekipy, by poprawić walory estetyczne naszego mieszkania. W innych przypadkach jesteśmy do tego zmuszeni. Wystarczy pęknięcie rury kanalizacyjnej, by nasz dom zamienił się w pobojowisko. Wymiany wymagają wtedy panele, a dywany, czasem nawet po wielokrotnym praniu, nie tracą przykrego zapachu. Meble zbyt późno wysuszone rozchodzą się, a każdy sprzęt elektroniczny nadaje się jedynie do wyrzucenia. Każdy, kto choć raz przeżył zalanie mieszkania wie, jak poważny jest to problem i jak bardzo może zaburzyć nasze codzienne życie. Brak dostępu do bieżącej wody i jej ciągłe czerpanie z innych źródeł jest męczące i czasochłonne.

Decydując się więc na remont, bądź w przypadku, gdy jesteśmy do niego zmuszeni, należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na wiele niedogodności. Jeżeli możemy sobie na to finansowo pozwolić, najlepszym wyjściem jest krótki wyjazd do rodziny bądź wycieczka. Podczas naszej nieobecności fachowcy przeprowadzą prace, a my nie będziemy musieli być skazani na trudne warunki mieszkaniowe. Po powrocie zastaniemy budynek wymagający gruntownego sprzątania, lecz nie będzie to już tak uciążliwe.